Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Xi-Aliyev’den İlişkilerin 30. Yıldönümünde İş Birliği Vurgusu

Çin Devlet Başkanı Xi, Azerbaycan ile diplomatik ilişkilerin 30. yıldönümünü kutlarken daha fazla ilerleme için Aliyev ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi.
Xi-Aliyev’den İlişkilerin 30. Yıldönümünde İş Birliği Vurgusu
Yorum

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yıldönümünü kutlamak için bugün birbirlerini tebrik etti.

Çin haber ajansı CGTN tarafından aktarılan bilgilere göre Xi, mesajında Çin ve Azerbaycan’ın geleneksel dostane iş birliği ortakları olduğuna dikkat çekti. Xi, son 30 yılda Çin-Azerbaycan ilişkilerinin sağlam ve istikrarlı bir gelişme ivmesi sürdürdüğünü belirtti.

Bu noktada dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin lideri, siyasi karşılıklı güvenlerinin derinleştiğini, çeşitli alanlarda iş birliğinin önemli ivmelerle ilerlediğini ve küresel ve bölgesel ilişkilerdeki iş birliğinin giderek daha yakınlaştığını söyledi.

Xi, COVID-19 pandemisinin patlak vermesinden bu yana, iki ulusun bir arada durduğunu ve geleneksel dostluklarının bir göstergesi olarak birbirine yardım ettiğini dile getirdi.

Çin-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem verdiğini vurgulayan Xi, diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümünü kutlamak için her iki ülke yararına çeşitli alanlarda ikili ilişkilerde daha fazla başarı için Cumhurbaşkanı Aliyev ile çalışmaya hazır olduğunu aktardı.

Bu arada İlham Aliyev mesajında, Azerbaycan-Çin ilişkilerinin karşılıklı güven temelinde gelişmeye devam ettiğini yineledi. İki tarafın, siyaset, ekonomi, ticaret ve diğer alanlarda karşılıklı yarar sağlayan üst düzey iş birlikleri gerçekleştirdiğini ve çok taraflı iş birliğiyle verimli sonuçlar alındığını kaydetti.

Azerbaycan tarafının Bir Kuşak Bir Yol girişimini desteklediğini söyleyen Aliyev, geleneksel dostane Azerbaycan-Çin ilişkilerinin derinleşmeye ve her iki ülkedeki insanlara fayda sağlamaya devam edeceğine inandığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu