Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WGC Açıkladı: TCMB’den İkinci Çeyrekte Büyük Miktarda Altın Satışı

Dünya Altın Konseyi tarafından paylaşılan son rapor, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yılın ikinci çeyreğinde yüklü miktarda altın sattığını ortaya koydu.
WGC Açıkladı: TCMB’den İkinci Çeyrekte Büyük Miktarda Altın Satışı
Yorum

Dünya Altın Konseyi tarafından paylaşılan ikinci çeyrek raporuna göre merkez bankalarının altın alımlarında yavaşlama dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB) ise bu dönemde 132 tonluk altın satışı gerçekleştirdi. Veriler dünya genelindeki merkez bankalarının altına olan talebinin azaldığını gösteriyor.

Net alımlar ikinci çeyrekte yüzde 64 düşüle 103 tona gerilerken, bu son bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini temsil ediyor. Bu yavaşlamada TCMB’nin yüklü altın satışının önemli rol oynadığına dikkat çekildi.

Bu satışta yüksek enflasyon, seçim süreci ve istikrarsızlığa ilişkin endişelerin rol oynadığı belirtildi. Merkez bankalarının altın alımları geçen yılın ilk yarısında rekor seviyelere ulaşmıştı. Bu altın fiyatlarını desteklemşti. Ons altın yazım itibarıyla 1950 dolar bölgesinde işlem görüyor.

WGC gelecek dönemde altın fiyatlarındaki potansiyel bir artış için merkez bankalarının alımlarının önemli olduğunu belirtti. Bu yıla dair beklentisini de paylaşan WGC, talebin geçen yılın yaklaşık yarısı seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Bu da 500 tona yakın altın alınacağı anlamına geliyor. WGC Stratejisti John Reade, TCMB’nin ticari bankalara likidite sağlamak için altın satmasının devam edeceğini düşünmediğini belirterek, iyi bir üçüncü çeyrek beklediğini söyledi. Toplam altın arzı, tüm segmentlerdeki büyümeyle birlikte 1.255 ton ile yıllık bazda yüzde 7 artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%