Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WGC Açıkladı: Küresel Altın Talebi İlk Çeyrekte Azaldı

Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan açıklamada, küresel altın talebindeki düşüşe dikkat çekildi. Detaylar şöyle...
WGC Açıkladı: Küresel Altın Talebi İlk Çeyrekte Azaldı
HABER GİRİŞ

Dünya Altın Konseyi (WGC), merkez bankaları, Çinli tüketiciler ile yatırımcı alımlarının azalmasıyla nedeniyle küresel altın talebinin 2023’ün ilk üç ayında düştüğünü açıkladı. WGC, son üç aylık talep eğilimleri raporunda, toplam talebin 2022’nin ilk çeyreğine göre yüzde 13 düşüşle 1.081 ton olduğunu duyurdu.

Altın talebinin yaklaşık yarısı kuyumculardan gelirken, geri kalanın çoğundan yatırımcılar ve devletler sorumlu. Külçe güvenli bir varlık olarak görülüyor ve yatırımcılar genellikle ekonomik istikrarsızlık dönemlerinde daha fazla satın alıyor.

Talepte Merkez Bankaları Başrol Oynadı

Kayıtlardaki en büyük merkez bankası alımları sayesinde talep, 2022’de 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada ons altın fiyatları, 2.000 doların üzerinde bulunuyor. WGC, ilk çeyreğin parlak noktaları arasında merkez bankalarının 228 ton altın satın alarak, 2000 yılına kadar giden verilerde herhangi bir Ocak-Mart döneminden daha fazla olduğunu vurguladı.

COVID-19 kontrollerinin sona ermesi tüketici harcamalarını serbest bıraktığından, Çin’in mücevher talebi 198 ton ile 2015’in ilk çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ABD’li alıcılar, bankacılık ve ekonomik kargaşadan endişe ederken, 2010’dan bu yana tüm çeyreklerin en yüksek seviyesi olan 32 ton altın külçe ve madeni para satın aldı.

WGC ayrıca, Avrupa’da külçe altın ve madeni para alımlarının düştüğünü, Hindistan mücevher talebinin üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini ve yatırımcılar için külçe depolayan borsa yatırım fonlarının altın sattığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

WGC analisti Krishan Gopaul, yatırımcıların stok yapmasının altını daha pahalı hale getirmesinin muhtemel olduğunu ve bunun da tüketicilerin genellikle yüksek fiyatlardan vazgeçtiği Hindistan gibi ülkelerde talebi azaltabileceğini söyledi.

Banka iflasları piyasalarda korku yaratırken ve analistler ABD faiz oranlarındaki artışların sona ereceğini bekliyor. Bunun sonucu olarak Mart’ta yatırım talebinde toparlanma yaşandı. WGC, yatırım talebinin bu yıl muhtemelen artacağını ve merkez bankası alımlarının geçen yılın en yüksek seviyesine ulaşmasa bile güçlü kalacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.