Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Geçen Ay İsviçre’den 10,7 Ton Altın İthal Etti

Ocak ayında İsviçre’den rekor düzeyde altın ithalatı yapılırken, bu rakam Mart’ta yüzde 75 oranında geriledi.
Türkiye Geçen Ay İsviçre’den 10,7 Ton Altın İthal Etti
Yorum

İsviçre Federal Gümrük İdaresi’nden elde edilen verilere göre Türkiye’nin altın ithalatı geçen ay keskin bir şekilde düşüş gösterdi. İsviçre’nin altın ihracatı Şubat’ta 182 ton iken Mart’ta 148 tona geriledi. Türkiye’ye yapılan ihracatta ise yüzde 75 oranında düşüş oldu.

Buna göre geçen ay Türkiye, İsviçre’den 10,7 ton altın ithal etti. Bu rakam Ocak ayında 58 tonla rekor düzeye ulaşmıştı. Şubat ayında rekor seviyeden gerileyerek 44 tona inmişti. Türk lirasındaki değer kaybı ve yüksek enflasyon devam etse de Mart ayındaki belirgin düşüş dikkat çekti.

Çin’e Yapılan Altın İhracatında Artış Oldu

Resmi verilere göre Mart ayında İsviçre’den Hindistan’a altın ihracatı yüzde 36 düşerek 16,6 tona, İngiltere’ye 1,6 tona ve Hong Kong’a 17,5 tona geriledi.

Öte yandan Çin’e yapılan ihracat yüzde 16 oranında artış göstererek 67,3 tona, ABD’ye yapılan ihracat 1,7 tondan 16,7 tona yükseldi.

İsviçre’nin yaptığı altın ithalatı ise yüzde 35 artışla 243,7 tona çıktı.

Dünyanın en büyük altın arıtma ve aktarma merkezi İsviçre, Şubat ayında Çin’e 58 ton, Hindistan’a 3,2 ton altın ihraç etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%