Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WEF Karbonsuz Ekonomi için 2050 Vizyonunu Paylaştı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) karbonsuz ekonomi hedefine ulaşmak için 2050 yılına kadar 13,5 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu bildirdi.
WEF Karbonsuz Ekonomi için 2050 Vizyonunu Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), küresel danışmanlık şirketi Accenture ile ekonomiler için kilit rol oynayan sektörlerin net sıfır emisyon hedefine ulaşabilmelerine yönelik 2023 Endüstri Net Sıfır Takibi raporunu paylaştı.

WEF’in raporunda, çimento, çelik, alüminyum, amonyak, petrol ve gaz, havacılık, nakliye ve kamyon taşımacılığının yüzde 90’ının fosil yakıtlara bağımlı 8 sektör için net sıfır emisyon hedefine yönelik değerlendirmelere yer verildi.

Raporda ilgili sektörleri sürdürülebilir kılmak ve net sıfır emisyon hedefine ulaştırmak için 2050 yılına kadar yaklaşık 13,5 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğuna yer verildi. Bu yatırımın güneş enerjisi, rüzgar, nükleer ve jeotermal enerji üretim maliyetlerini, temiz hidrojen ve karbon taşımacılığına yönelik elektrolizör maliyetlerini ve depolama maliyetlerini kapsadığına dikkat çekildi.

Net sıfır emisyon hedefine giden yolun bölgesel faktörlere bağlı olarak farklılık gösterdiği, karbondan arınmayı hızlandırmak için temiz enerji, hidrojen ve karbon yakalama, kullanma ve depolama teknolojilerine daha fazla yatırım yapılması gerektiği belirtildi.

Çimento ve çelik gibi sektörlerin yoğun enerji kullanımları nedeniyle en karmaşık karbonsuzlaştırma zorluklarıyla karşı karşıya olduklarına dikkat çekilen raporda, bu sektörlerin enerji kullanımının ABD’de tüketilen enerjinin 3 katından fazlasına karşılık geldiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Son üç yılda artan faaliyet ve talep nedeniyle mutlak emisyonların ortalama yüzde 8 arttığının altı çizildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.