Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Warren Buffet ABD’deki Banka Mevduatlarının Güvende Olduğunu Söyledi

Milyarder yatırımcı Warren Buffet, ABD’deki bankacılık endişeleri ile ilgili paniğe kapılmaya gerek olmadığını söyledi.
Warren Buffet ABD’deki Banka Mevduatlarının Güvende Olduğunu Söyledi
HABER GİRİŞ

Warren Buffett, sektördeki son mali şokun ardından Amerikalıların banka mevduatları konusunda endişelenmemeleri gerektiğini ve hükümetin bu ülkedeki hiçbir mevduat sahibinin bir kuruş kaybetmemesini sağlayacağını söyledi.

Berkshire Hathaway’ın patronu, insanların bir Amerikan bankasında sahip oldukları para ve mevduatları kaybetme konusunda endişelenmesi için bir neden olmadığını belirtti. Mart ayında bankacılık sektörü, mevduat sahiplerinin tahvil portföyünü yanlış yöneten ve teknoloji endüstrisine aşırı kaldıraç kullanan Silicon Valley Bank’tan kaçmasıyla kısa bir panik yaşadı.

Buffett, hükümetin gerekli olması halinde tüm ABD bankalarındaki tüm mevduat sahiplerini geri durdurmak için adım atacağını söyledi, ancak bunun Kongre onayı gerektireceğine dikkat çekti. Milyarder isim Kongre’nin ülke için mali yıkımı önlemek için bunun gerçekleşmesi için borç tavanını da ayarlayacağını kaydetti.

Silicon Valley Bank’ın yanı sıra, Signature Bank ve Silvergate üzerinde de benzer durumlar yaşandı. Warren Buffet daha fazla bankanın iflasının, hissedarlara kayıp yaşatabileceğini ancak mudilerin endişelenmemesi gerektiğini söyledi.

Sektörde son dönemde yaşananların 2008 mali krizine benzemediğinin altını çizdi. Buffett, yine de bazı bankaların varlıklarını ve yükümlülüklerini yanlış yönettiklerini ve bankaların yönetim kurullarının, üst düzey yöneticilerin hissedarlara zarar veren hatalar yaptığında sonuçların olmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Warren Buffet ayrıca hiçbir Amerikalı mevduat sahibinin bir banka başarısızlığından para kaybetmeyeceğine 1 milyon dolara bahse gireceğini ve bahsin kaybeden tarafında parayı hayır kurumuna bağışlayacağına bahse gireceğini ifade etti.

Berkshire, 2022 sonu itibarıyla 34,2 milyar dolar değerindeki Bank of America hissesi de dahil olmak üzere birçok bankaya yatırım yapıyor .

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.