Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Volvo Maliyetleri Sebep Gösterdi: İstihdamını Azaltacak

İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo Cars yaptığı açıklama ile maliyetleri azaltma planı kapsamında işten çıkarmalar yapacağını duyurdu. İşte detaylar;
Volvo Maliyetleri Sebep Gösterdi: İstihdamını Azaltacak
Yorum

İsveç’in Göteborg şehrinde bulunan otomobil markası Volvo Cars tarafından bugün yapılan açıklamayla maliyet düşüşünü hızlandırmak için şirketin İsveç’te yaklaşık 1300 ofis çalışanını işten çıkaracağı bildirildi.

Volvo Cars CEO’su Jim Rowan konuya ilişkin yaptığı açıklamada önceki verimlilik hamlesinin sonuç vermeye başladığını ancak daha fazlasına ihtiyaç olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu;

“Ekonomik ters rüzgarlar, artan hammadde fiyatları ve artan rekabet, muhtemelen bir süre daha sektörümüz için bir sorun olmaya devam edecek.”

İsveç’teki İş Gücünün Yüzde 6’sını Oluşturuyor

Volvo Cars’ın söz konusu işten çıkarma hamlesi İsveç’teki iş günün yüzde 6’sına tekabül ediyor. Şirketin yeni önlemlerle ne kadar tasarruf edeceğinin henüz bilinmediğine işaret eden Rowan, konu üzerinde ayrıntılı olarak çalıştıklarını ekledi.

Reuters haberinde şirketin, 1100 çalışan için işten çıkarma bildirimi yayımladığını aktardı. Geri kalan 200 beyaz yakalı pozisyonunsa İsveç genelindeki iş incelemesinin ardından belirleneceğini paylaşıldı.

İstihdama Yönelik Hareketler Ofis Tabanlı Pozisyonlarda Olacak

Tüm bunlara ek olarak danışmanlık hizmetleri dahil olmak üzere gelecek aylarda küresel şirketin, operasyonlardaki istihdamı azaltarak maliyetleri düşürmeyi hedeflediğine dikkat çekildi.

Şirketin maliyetleri azaltmaya yönelik hareketlerinin ne zaman kesileceğinin belli olmadığını söyleyen Rowan, ancak bu odak noktasının öncelikle ofis tabanlı pozisyonlarda kalacağını aktardı.

Jim Rowan Reuters’a yaptığı açıklamada, “Dünya çapında 80’den fazla ülkede satış yapıyoruz, bu nedenle tüm ağda daha verimli olmamız için fırsatlar olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu