Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Volkswagen’in İşçilere Yaptığı Maaş Zammı Enflasyonun Altında Kaldı

IG Metall, Volkswagen ile 6 fabrikadaki işçilere yapılacak maaş zammına dair açıklama yaptı. Ayrıntılar geliyor…
Volkswagen’in İşçilere Yaptığı Maaş Zammı Enflasyonun Altında Kaldı
Yorum

Dünyanın büyük bölümünde olduğu gibi Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da da yüksek enflasyon kendisini gösteriyor. Bu durumun bölgesinde sektörün önde gelen otomotiv firmalarından Volkswagen, fabrikalarındaki işçilere maaş zammı yaptı.

Ancak bu zam beklentileri karşılamadı. Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall, Volkswagen ile şirketin ülkede faaliyet gösteren 6 fabrikasında çalışan yaklaşık 125 bin işçinin ücretlerinde maaş artışı yapılması üzerine anlaşmaya varıldığını açıkladı. Yapılan zam oranı ise yüzde 8,5 seviyesinde kaldı.

Söz konusu maaş artışı gelecek iki yıllık dönem için geçerli olacak. Çalışanların ücretlerinin Haziran 2023’ten itibaren yüzde 5,2, Mayıs 2024’te ise yüzde 3.3 artırılması planlanıyor. Diğer yandan işçilere enflasyon ödemesi yapılacak ve iki taksitte vergisiz 3 bin euro verilecek.

Zam anlaşması Almanya’da yıllık enflasyonun enerji ve gıda fiyatlarındaki tırmanışın etkisiyle yüzde 10.4 seviyesine çıkmasının ardından geldi. Bu aynı zamanda 1951’den bu yana en yüksek enflasyon oranı olarak kayıtlara geçti. Volkswagen’de işçilere yapılan zammın enflasyon oranının altında kalması ise dikkat çekti.

IG Metall, Temmuz ayında Volkswagen’den çalışanlara iki yıl için yüzde 8’ik maaş artışı talep etmişti. Avrupa ülkelerinde enflasyonun tarihi seviyelere çıkması, grev ve protestoların artmasına neden oluyor. Sendikalar bu nedenle daha fazla ücret talep ederken, işveren kesimi artan maliyetleri neden göstererek bu taleplere yanaşmıyor. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu