Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Ekim Ayında Ön Tahminlerle Paralel Geldi

Dünya genelinde enflasyon tırmanmaya devam ederken, son veri Almanya’dan geldi. Enflasyon Ekim ayında ön tahminler ışığında gerçekleşti.
Almanya’da Enflasyon Ekim Ayında Ön Tahminlerle Paralel Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da Ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Rapora göre ülkede yıllık enflasyon çift hanede seyretmeye devam etti ve yüzde 10.4 olarak açıklandı. Ekim ayının son haftasında açıklanan ön tahminlerde de enflasyon bu seviyede açıklanmıştı.

Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamada, yüksek enflasyonun ana nedenleri arasında enerji ürünlerindeki muazzam fiyat artışları gösterildi. Diğer birçok mal ve hizmet için giderek artan bir şekilde fiyat artışları görüldüğü kaydedildi.

Gıda fiyatlarındaki artışın özel haneler için dikkat çekici olduğu belirtilen açıklamada, enflasyonun aylık bazda yüzde 0,9 arttığına dikkat çekildi. Savaş ve kriz durumunun fiyatlardaki artış eğilimini yoğunlaştırmaya devam ettiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra teslimat zincirindeki darboğazlar ve yukarı yönlü ekonomik sektörlerdeki önemli fiyat artışlarının enflasyon oranını etkilediği kaydedildi. Bunun sonucunda başta birçok gıda olmak üzere diğer mal ve hizmetlerin daha pahalı hale geldiği belirtildi.

Gıda Fiyatlarında Büyük Artış

Destatis gıda fiyatlarının Ekim’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 arttığını, dolayısıyla buradaki fiyat artışının genel enflasyonun neredeyse iki katı kadar olduğunu belirtti. Genel olarak gıda fiyatlarının enflasyonu yılın başından bu yana kademeli olarak arttırdığına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Ekim’de enerji hariç enflasyon oranı yüzde 6.5 seviyesinde gerçekleşirken, gıda fiyatlarının şu anda fiyatları ne derece etkilediğinin görülebildiği kaydedildi.

Hizmet fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.0 artarken, bunun altında, kira fiyatları ve özel hanehalklarının tüketici harcamalarının olduğu belirtildi.

Ülkede enflasyon çift  hanede kalmaya devam ederken, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de fiyatlar düşüyor. Ülkede Ekim ayı enflasyonu beklentilerin de altında gelerek, yıllık bazda yüzde 7,7 seviyesinde gerçekleşti

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.