Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vize Mağduriyetleri Merceğe Alındı: İnternet Siteleri Kapatılıyor

Son günlerde gündemden düşmeyen vize krizini fırsata çevirenlerin vatandaşları sahte reklamlarla dolandırması üzerine Reklam Kurulu harekete geçti.
Vize Mağduriyetleri Merceğe Alındı: İnternet Siteleri Kapatılıyor
HABER GİRİŞ

Vatandaşları aldatıcı faaliyette bulunanları radarına alan Reklam Kurulu, en son Et ve Süt Kurumu’nun logosunu kullanarak taklitte bulunan işletmelere 1,1 milyonluk para cezası kestikten sonra aldatıcı reklamlar ve haksız ticari uygulamalara yöneldi.

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu, yıl boyunca verdiği bin 31 dosya hakkında durdurma cezasının ardından 5 ayda toplamda 39 milyon 555 bin 306 liralık idari para cezası kararı aldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bu ayki değerlendirmelerde masaya vize almak isteyen vatandaşların mağduriyeti geldi.

Vize sorunun son dönemde yoğunlaşmasının ardından kimi internet sitelerinin krizi fırsata çevirip vize almak isteyen vatandaşları yanıltarak konsolosluk yetkili temsilcisi olarak dolandırıcılıkta bulunulduğu tespit edildi.

Bu kapsamda tüketici mağduriyeti yaratan 8 firma için durdurma ve idari para cezası verilmesine hükmedildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu cezada ilgili internet siteleri için ise erişimin engeli kararı alındı. Elektronik ortamda sahte yorumda bulunarak tüketicileri aldatanlar da merceğe alındı.

Sahte tüketici yorumlarına da ceza verilmesine karar kılındı. Kullanıcı deneyimleriyle ilgili sahte yorum yapanlara idari para cezası verilmesi ve ilgili platformun erişimine engel getirilmesi için harekete geçildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.