Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reklam Kurulu Vatandaşı Yanıltanlara Cezayı Kesti

Ticaret Bakanlığı'na bağlı Reklam Kurulu, Et ve Süt Kurumu'nun logosunu kullanarak taklit edenlere milyonluk ceza kesti. Detaylar haberde...
Reklam Kurulu Vatandaşı Yanıltanlara Cezayı Kesti
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu, Nisan ayında Et ve Süt Kurumu’nun markasını çağrıştıran tabela ve logo kullananlara milyonluk ceza kesmişti. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Semih Sırrı Özdemir ise reklam yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuştu.

TRT Haber’de yer alan habere göre Reklam Kurulu, Et ve Süt Kurumu’nu andıran tanıtımla vatandaşın yanıltıldığına ilişkin şikayetler üzerine 206 dosyayı inceledi. 190 dosyada mevzuata aykırı uygulama tespit ederek söz konusu işletmelere 1 milyon 110 bin 432 lira ceza uyguladı.

Özdemir, reklam hukuku ve ticaret hukuku kapsamında ticarette bulunan kişilerin rakipleriyle karıştırılmalarına yol açacak önlem ya da yöntemleri kullanmamaları gerektiğini aktardı.

İlk önce işletmeler için ilgili reklamların durdurulması kararının uygulandığını belirtti. Sonrasında ihlalin ağırlığıyla bağlantılı olarak reklam kurulu tarafında idari para ceza uygulandığını aktardı.

Öğretim Üyesi Dr. Özdemir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“İlgili ihlalin sadece o il o bölge sınırlarıyla dikkate alarak her bir işletmeye ayrı ayrı 34 bin 701 lira idari para cezası uygulamış ve durdurulmasına karar vermiştir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın