Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Virgin Galactic Hisseleri Ertelenen Ticari Uzay Uçuşuyla Sert Düştü

Virgin Galactic ilk ticari uzay uçuşunu olası bir üretim hatası nedeniyle ertelerken hisseler sert düştü.
Virgin Galactic Hisseleri Ertelenen Ticari Uzay Uçuşuyla Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ünlü İngiliz milyarder Richard Branson’un uzay yolculuğu şirketi Virgin Galactic, hisselerindeki sert düşüşle gündeme geldi. Açılış öncesinde yüzde 3’e varan düşüş kaydeden Virgin Galactic hisse senetleri, kayıplarını açılış sonrasına genişletti.

New York Borsası’nda SPCE koduyla listelenen hisseler, Cuma günkü 25,16 dolarlık kapanışın ardından yeni haftaya 24,46 dolar ile başladı.

TSİ 16.35’te yüzde 3 ekside fiyatlanan Virgin hisseleri, 24,30 – 24,74 dolar aralığında seyretti.
Virgin Galactic Hisse Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Son veriler ışığında hisseler bir ayda yüzde 4 değer kaybetti. 3 ayda ise yüzde 33’lük kayda değer düşüş yaşadı.

Düşüş, uçuş kontrol sisteminin bir bileşenindeki olası bir kusuru nedeniyle Virgin Galactic’in ilk ticari araştırma uzay görevini ertelemesiyle yönlendirildi.

Şirketin ilk ücretli ve ticari amaçlı uzay uçuşunun Eylül sonunda ya da Ekim başında düzenlenmesi gerekirken erteleme kararı alındı. Reuters, Virgin’in ilk ticari araştırma uçuşu Unity 23’ü Ekim ortasına kadar ertelediğini yazdı.

Ertelemenin bir tedarikçinin uçuş kontrol çalıştırma sisteminde olası bir üretim hatası konusundaki uyarısıyla yönlendirildiği belirtildi. Virgin’in araçlarında kusur olup olmadığı veya herhangi bir onarım gerekip gerekmediği kesin değilken firma, lansmanı yalnızca ihtiyat nedeniyle ertelediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu