Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vietnam Ekonomisi 2020’de Pandemi ve Doğal Afet Etkisiyle Hız Kesecek

Vietnam Başbakanı, 2019’da yüzde 7’nin üzerinde büyüyen ekonominin bu yıl pandemi ve doğal afetler nedeniyle %2 ila %3 aralığında büyüyeceğini söyledi.
Vietnam Ekonomisi 2020’de Pandemi ve Doğal Afet Etkisiyle Hız Kesecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandemiye rağmen Asya’daki en parlak noktalar arasında gösterilen Vietnam ekonomisi, Başbakan Nguyen Xuan Phuc’a göre 2020’de yüzde 2 ila 3 büyümeye gerileyecek.

Reuters’ın haberine göre Başbakan Phuc bugün yaptığı açıklamada Vietnam’ın ekonomik büyümesinin 2019’daki %7,02’nin ardından 2020’de koronavirüs pandemisinin ve doğal afetlerin daha geniş etkisi nedeniyle yüzde 2 ila yüzde 3’e düşeceğini bildirdi.

Ülkenin yasama organı olan Ulusal Meclis’e yaptığı konuşmada Phuc, koronavirüs salgınının insanların gelirini azaltarak sosyo-ekonomik koşullar üzerinde büyük bir etki bıraktığını dile getirdi.

Sonuçta Güneydoğu Asya ülkesinin koronavirüsle mücadelede diğer birçok ülkeden daha iyi performans gösterdiği biliniyor. Yalnızca 35 ölüm kaydeden ülke, 47 gündür yerel olarak bulaşan herhangi bir vaka bildirmedi.

Yine de Phuc, Vietnam’ın önceliğinin COVID-19 sınırlamaya devam etmek olduğunu söyleyerek; “Virüsü kontrol altına alma konusunda iyi bir iş çıkardık ve ekonomik faaliyetleri canlandırmanın yolunu açtık” dedi.
Vietnam 2019 %7,02 Büyüdü
Kaynak: Macrotrends

Ancak Güneydoğu Asya ülkesi yakın zamanda bir dizi doğal afetle karşı karşıya kaldı. Ekim ayındaki seller ve toprak kaymaları, ülkenin merkez illerinde 105 kişiyi öldürdü ve 27 kişinin kaybolmasına yol açtı. Önümüzdeki günlerde daha fazla yağış beklenmesi de endişeleri artırıyor.

GCM Yatırım Banner

Phuc, Vietnam’ın önümüzdeki yıl yüzde 6’lık ekonomik büyüme ve önümüzdeki beş yıl için yıllık ortalama yüzde 6,5 ila yüzde 7,0 büyüme hedeflediğini sözlerine ekledi. Fakat 2021-2025 dönemindeki büyümeye atıfta bulunarak pandeminin etkisinin daha uzun sürebileceğini ve bu nedenle sürdürülmesinin zor olduğunu kaydetti.

Vietnam ekonomisi 2020’nin ilk 3 çeyreğinde yüzde 2,12 büyümeyi başarmasıyla dikkat çekti.

Çoğu ülke rekor daralmalar kaydederken Vietnam, şimdiye kadar açıkladığı çeyreklerin hepsinde pozitif büyüme bildirdi. Üçüncü çeyrekte yüzde 2,62 artan Vietnam ekonomisindeki büyüme, dünya çapında öğrenciler ve küresel işgücü online toplantılara ve sınıflara geçerken kişisel bilgisayar ihracatına talebin artmasıyla desteklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.