Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vestel’den Rekabet Kurumu Soruşturmasına Dair Açıklama Geldi

Vestel Elektronik, Rekabet Kurumu’nun Türkiye pazarından çıkma niyetinde olan Whirlpool ile gizli anlaşma yaptığı gerekçesiyle başlattığı soruşturma hakkında açıklama yaptı.
Vestel’den Rekabet Kurumu Soruşturmasına Dair Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurulu, Perşembe günü beyaz eşya üreticisi Vestel hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Şirketten, bu sabah söz konusu soruşturma hakkında açıklama geldi. Vestel’in yüzde 100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret A.Ş. tarafından 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 8. maddesi kapsamında, 14.05.2019 tarihinde Rekabet Kurumu’na yapılan menfi tespit başvurusu ile Whirlpool Ev Aletleri Pazarlama ve Ticaret ve Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırma kararı alması nedeniyle pazardaki mevcut Whirlpool ürünlerinin satış sonrası hizmetlerinin Vestel Ticaret tarafından yerine getirilmesi için taraflar arasında imzalanacak anlaşmadaki süre ile sınırlı olarak izin verilmesinin talep edildiği bildirildi.

Ek olarak Whirlpool yetkili servisleri tarafından Whirlpool ve Vestel Ticaret’in aralarında yaptıkları sözde gizli anlaşma ve kanuna aykırı olarak hareket ettiği, rekabet ortamını bozduğu ve anlaşmanın iptal edilmesi gerektiği iddiaları ile de kuruma başvuru yapıldığı açıklandı.

Rekabet Kurumu’nun bu başvuruları değerlendirdiği belirtilirken, araştırma sonucunda alınan karar “12.11.2019 tarihli ve 19-39/612-265 sayılı kararı ile, 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi uyarınca şikayetlerin reddiyle soruşturma açılmamasına ve Türkiye’deki faaliyetlerine son veren Whirlpool ile Vestel Ticaret’in rakip teşebbüs konumunda olmaması nedeniyle, taraflar arasındaki sözleşmenin 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına karar vermiştir.” sözleriyle özetlendi.

Kararın iptali talebiyle Ankara İdari Mahkemesi’ne başvuru yapıldığı ancak hukuka aykırılık bulunmadığı için davanın reddine karar verildiği belirtildi.

İstinaf Mahkemesi kararına karşı Vestel Ticaret ve Rekabet Kurumu tarafından yürütmeyi durdurma talepli temyiz başvurusunun yapıldığı ancak henüz sonuçlanmadığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Bu sebeple kurulun, mahkemenin gereğini yerine getirmek üzere Whirlpool ve Vestel Ticaret hakkında soruşturma açılmasına karar verdiği belirtildi. Fakat soruşturma açılmasının bahsi geçen şirketlerin kuralları ihlal ettiği veya ceza yaptırımı alacağı yönünde yorumlanamayacağının altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.