Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu Duyurdu: Whirlpool ve Vestel Mercek Altında

Türkiye pazarından çıkma niyetinde olan Whirlpool’un Vestel ile gizli anlaşma yaptığı iddiası üzerine Rekabet Kurumu devreye girdi.
Rekabet Kurumu Duyurdu: Whirlpool ve Vestel Mercek Altında
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin de içinde yer aldığı EMEA işletmelerinin çoğunu elden çıkarma kararı alan ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool’a ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye pazarından çıkma kararı alan şirketin, Zorlu Holding bünyesinde yer alan beyaz eşya üreticisi Vestel ile gizli anlaşma yaptığı iddiası gündeme geldi.

Söz konusu anlaşmanın Whirlpool’un yetkili servis hizmetleriyle ilgili olduğu, tarafların altına imza attığı kararda, şirketin yetkili servis hizmetlerini Vestel’e devrettiği ileri sürüldü.

İddia üzerine harekete geçen Rekabet Kurumu, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesinin kararı üzerine iki şiktet hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Bahse konu şikayetin ilk kez gündeme gelmediği, daha önce de kuruma bildirildiği ve yürütülen ön araştırmada, soruşturma açılmasına gerek olmadığına 12.11.2019 tarihinde karar verildiği belirtildi.

Ardından konunun tekrar masaya getirildiği ve kurul kararının 02.11.2022 tarihinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin ardından mahkemenin tekrar soruşturma başlattığı aktarıldı. Rekabet Kurumu’nun konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“Whirlpool Ev Aletleri Pazarlama ve Ticaret AŞ ile Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yetkili servis hizmetlerini gizli bir anlaşma ile Vestel Ticaret AŞ’ye devrettiği iddiasını, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesinin kararı üzerine yeniden değerlendirdi. …Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 05.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, söz konusu Mahkeme kararının gereğinin yerine getirilmesini teminen, Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Vestel Ticaret Anonim Şirketi hakkında soruşturma açılmasına 23-01/11-M sayı ile karar vermiştir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.