Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Veriler Geldi! Memur ve Emekli Zammı Belli Oldu

Enflasyon oranının açıklanmasıyla memur ve emeklinin alacağı zam oranı belli oldu. Detaylar haberde...
Veriler Geldi! Memur ve Emekli Zammı Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalarda merakla beklenen enflasyon raporu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Türkiye’de milyonlarca memur ve emekli enflasyon verisini bekliyordu. Açıklanan veri ile memur ve emeklinin alacağı zam oranı belli oldu.

Mayıs ayında pik noktayı gören enflasyon, beklentiler üzerine Haziran ayında düşüşe geçti. Verilerin açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon yüzde 24,73 olarak gerçekleşti. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklisi yüzde 24,73’lük zam alacak.

Açıklanan enflasyon rakamına göre memur ve memur emeklisi toplamda yüzde 19,31 oranında zam alacak.

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yılın 2. zammını alacaklar. Memur ve memur emeklisi ilk altı için toplu sözleşme ile 15 zam almıştı. Ayrıca enflasyondan doğan farkı alacaklar.

Toplu sözleşme kapsamında ikinci altı aylık için yüzde 10 zam alacaklar. En düşük emekli aylığı alanlar zam almayabilir. Emekli aylıkları artışı tamamlanan aylığa değil kök aylığa yapılıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.