Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Paketi Kabarıyor: Bir Meslek Grubu Daha Eklendi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi reformu paketinden moto kuryeler çıktı. Moto kuryelerin de vergi ödemesi için hazırlık yapılıyor.
Vergi Paketi Kabarıyor: Bir Meslek Grubu Daha Eklendi!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürüttüğü yeni torba yasada vergi başlığı altında ilgili çeken detaylar paylaşılmaya devam ediyor. Gelen son bilgiler, vergi paketinin içeriğine yönelik oldu. Moto kuryelerden vergi alınacağı öğrenildi.

Kayıt dışı çalışan moto kuryelerle vergi üzerinden mücadele edileceği öğrenildi. Üzerinde çalışılan yeni torba yasa ile kayıt dışı çalışan moto kuryelerin vergilendirilmesi için yasa hazırlığı yapılıyor.

Ekonomim’in aktardığına göre moto kuryeler gelir vergisi kapsamına alınacak. Bu kapsamda belli bir tutara kadar yalnızca stopaj yoluyla vergilendirme söz konusu olacak.

Kuryeler, Türkiye’de kurulu bankalar üzerinden hesap açma ve tüm hasılatı bu hesap üzerinden tahsil etme zorunluluğunda olacak.

Bankalar ise hesaplara yatan hasılat üzerinden yüzde 15 gelir vergisi tevkifatı sağlayacak.


Yıllık brüt hasılatı 3 milyon TL altı olan kuryeler beyanname vermek zorunda olmayacak. Ancak 3 milyon lirayı aşan kazançlarda yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu düzenlemenin yasalaşmasıyla 2025 yılının başından itibaren moto kuryeler vergi vermekle yükümlü olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın