Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vergi İndirimiyle Fiyatı Düşecek Araçlar Belirlendi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı bazı elektrikli otomobil modellerinde fiyatı aşağı çekti. Fiyatı düşecek araç marka ve modelleri haberde;
Vergi İndirimiyle Fiyatı Düşecek Araçlar Belirlendi

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında Cumhurbaşkanı Kararı ile yayımlanarak yürürlüğe giren elektrikli araçlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) dilimlerine gelen düzenlemeyle bazı araçlarda matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı.

Böylece bazı elektrikli araç modellerinde fiyatların aşağı çekileceği görüldü. Söz konusu modellere ilişkin Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel açıklamada bulundu.

Bloomberg HT’ye konuşan Berkel, Güney Kore merkezli çok uluslu otomotiv firmasının fiyat politikalarına dahil de bilgi verdi.

Hyundai Assan Genel Müdürü, “Özellikle fiyatların düşmesinin ardından önümüzdeki günlerde elektrikli araçların satışında artış görebiliriz. Biz de Hyundai markası olarak hali hazırda IONIQ 6 modelimizin standart versiyonunu yüzde 10’luk ÖTV diliminden satıyoruz” dedi.

Son düzenlemeyle 2 milyon lira olan modelin 1 milyon lira seviyesine çekilebileceğini açıklayarak şöyle ekledi:

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

“Yeni düzenleme ile birlikte IONIQ 5 modelimizin 125 kW’lik 4×2 versiyonunu da yüzde 10 ÖTV diliminden satabileceğiz. Bugün liste fiyatı 2 milyon 185 bin TL olan 125 kW’lik IONIQ 5 modelimizin fiyatını 1 milyon 718 bin TL olarak güncelleyeceğiz.”

Mercedes’te de İndirim Bekleniyor

“Rekabetçi bir fiyat yapısına sahip olacak elektrikli modellerimiz ile birlikte EV segmentindeki satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz” diyen Berkel, Hyundai’nin yanı sıra Mercedes’in EQA modelinde de indirim beklediklerini kaydetti.

Berkel, “Mercedes EQA’nin 4×2 versiyonunun fiyatının da yüzde 10’luk ÖTV dilimine indiği an 2 milyon 350 bin TL’den 1 milyon 880 bin TL’ye ineceği öngörülüyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu