Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaşın EYT Hakkında Merak Ettiği Bazı Sorulara Cevap Geldi

Vatandaş EYT ile ilgili Meclis'ten çıkacak kararı beklerden, merak edilen bazı sorulara Vergi uzmanı Muhammet Bayram cevap verdi. İşte detaylar...
Vatandaşın EYT Hakkında Merak Ettiği Bazı Sorulara Cevap Geldi
HABER GİRİŞ

Milyonlar  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili verilecek kararı dört gözle bekliyor. Konuya dair yetkililerden bilgiler gelirken merak edilen bazı soruları Vergi uzmanı Muhammet Bayram yanıtladı.

Milliyet Gazetesi’ne açıklamada bulunan Vergi uzmanı Bayram, EYT kapsamında emekli olacakların en çok merak ettiği “İşveren işten çıkarmaya zorlayabilir mi?” sorusuna cevap verdi.

“Kişinin Rızası Olmadan İşveren İşten Çıkartmaya Zorlayamaz “

Bayram, emekli olacak kişinin ilk önce SGK’ya başvurup oradan işten çıkış bildirgesini almasının gerektiğini söyledi. Bu belgenin işverene verildikten sonra emeklilik işlemlerinin başlayacağını açıkladı. Ama kişinin rızası olmadan işverenin kimseyi emekli olmaya zorlayamayacağını bildirdi.

İşverenin, çalışanını farklı sebeplerden dolayı işten çıkardığında kişinin kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını açıkladı.

“Askerlik Borçlanması Yapacak Kişiler Bir An Önce Harekete Geçmeli”

Uzman Bayram, ayrıca askerlik borçlanmasının EYT kapsamına alınıp alınmayacağı hakkında bilgi verdi. Askerlik borçlanmasının yasal olarak yapıldığında sigortalılık süresini önce çekileceğini ve fazla prim ödemesinin yapılmasını sağlayacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bayram, askerlik borçlanması ve diğer borçlanmaları yapacak kişilerin bir an önce harekete geçmesi konusunda uyardı.

Bunun yanında EYT kapsamına 8 Eylül 1999 tarihinden itibaren ilk defa çalışmaya başlayanların ve prim gününü dolduranların alınıp alınmayacağı ile ilgili konuşan Bayram, söz konusu tarihten itibaren işe girenler için bazı borçlanma haklarının geriye çekilebileceğini söyledi.

Bu borçlanmaları, askerlik, doğum, yurt dışı, avukat (staj) olarak belirtti. Ayrıca tutuklu ve hükümlü olup suçsuz olduğu anlaşılan kişilerin bu süreleri, süreli sözleşmeli personellerin ay içerisinde çalışmadığı zamanların borçlanması olarak açıkladı.
Böylece emeklilik süresi belirtilen tarihten önce olsa bile borçlanmanın geriye çekilebileceğini kaydetti.

Konuya dair değerlendirmede bulunan Milliyet Gazetesi yazarı Cem Kılıç, kadınlarda doğum borçlanmasının sigorta başlangıcını öne çekemeyeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın