Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaşın Cebini Yakacak Haber Geldi! Vergilere Zam mı Geliyor?

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, vatandaşın en çok merak ettiği "Gelecek yıl vergilere zam gelir mi?" soruna korkutan cevabı verdi. İşte Bingöl'ün yanıtı...
Vatandaşın Cebini Yakacak Haber Geldi! Vergilere Zam mı Geliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, dün Fox TV’de yayınlanan İlker Karagöz’le Çalar Saat programına katıldığı sırada vergilerle ve harçlarla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Bingöl, Temmuz’da memurların maaşlarını enflasyon farkı ile yüzde 40’a yakın bir farkla aldığını söyledi. Aynı şekilde özel sektörde de buna benzer bir artışların olduğunu ekledi. Geçen yılın yeniden değerlendirme oranı olan yüzde 36 ile güncellenen vergi diliminin bugün yüzde 80’e varan enflasyon neticesinde tekrardan güncellenmediği için her geçen gün ücretlinin maaşının eridiğini aktardı.

“Gelir Vergisi Diliminin Güncellenmesini Dikkate Almadılar”

Bingöl, “Biz meclis kapanmadan vergi dilimi tekrardan güncellensin diye çok kez söyledik. Meclis kapanmadan önce çıkan torba yasaya ekleyin dedik. Ama gelir vergisi diliminin güncellenmesini dikkate almadılar. “ diyerek açıklama yaptı.

Vergi uzmanı ayrıca 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren vergi ve harçlara yüzde yüzün üzerinde bir zammın gelebileceğini aktardı. Ekim ayında enflasyon oranı sıfır çıksa bile vergi ve harçlara yüzde 121 oranında zam gelebileceğini söyledi.

2022 yılındaki yüksek enflasyon oranlarını gelecek yıl ödenecek vergi ve cezaları etkileyeceğini vurguladı. Bu yıl 427 lira olan hız sınırı cezasının yeni değerlendirmeyle gelecek yıl en az 994 TL’ye çıkacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

1984 yılından bu yana uygulanan değerlendirme oranı yeniden ele alınmadığı takdirde tarihin en yüksek seviyesinde yer alacak.

“Vergi Politiktir Vergileme İdeolojiktir”

Vergi uzmanı Bingöl, geçen günlerde borsanın büyük yatırımcılarının borsada manipülasyon yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmaları konusuna değindi. Borsada görünen kadarıyla bir spekülasyon olduğunu söyledi. Bugün en düşük işsizlik maaşından 19 lira 64 kuruş damga vergisinin kesildiğini ama borsa kazancında sıfır vergi aldığını aktardı. Verginin politik olduğunu vergilemenin ise ideolojik olduğunu belirtti.

Ozan Bingöl, “Karşımızda işsizlik maaşının 20 Tl’sine göz diken bir sistem var bir de milyonluk borsa kazancından ve kur korumalı mevduattan (KKM) sıfır vergi alan bir sistem var.” açıklamalarında bulundu. Yakın bir zamanda KKM düzenlemesinde değişikliğe gidildi.  KKM’ye dahil edebileceği hesaplarda tarih sınırı 30 Eylül’e kadar genişletildi. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın