Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kur Korumalı Mevduatta Süre Eylül Ayına Genişletildi

Şirketlerin kur korumalıya dahil edeceği bakiyeleri için tarih sınırı uzatıldı. Söz konusu karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Kur Korumalı Mevduatta Süre Eylül Ayına Genişletildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğe göre kur korumalı mevduat (KKM) düzenlemesinde değişikliğe gidildi. Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre KKM’de süre uzatımı yapıldı.

Buna göre şirketlerin KKM’ye dahil edebileceği hesaplarda tarih sınırı 30 Eylül’e kadar genişletildi. Daha önce bu tarih 30 Haziran 2022 olarak belirlenmişti.

Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31 Aralık 2021 – 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı tarafından yürütülen tebliğ, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

AK Parti’den Konuya Dair Açıklama Gelmişti

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Perşembe günü yaptığı açıklamada KKM uygulamasının bir yıl daha uzatılarak, 31 Aralık 2023’e kadar devam ettirileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

2022 yılının Mart ayında işletmeleri KKM’ye dahil ettiklerini hatırlatan Elitaş, bu sürenin normalde 2022 sonunda bitmesinin planlandığını ancak bir yıl daha uzatmaya karar verdiklerini açıkladı.

İşletmelerin aktiflerinde bulunan döviz mevduatlarını kur korumalıya çevirdikleri takdirde elde ettikleri faiz geliriyle kur farkından ortaya çıkan kambiyo karlarını vergiden istisna haline getirdiklerini anlattı.

Elitaş, dün yaptığı açıklamada emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuna da değinmiş ve bu sorunu AKP’nin çözeceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.