Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vatandaşı Yanıltan İşletmelere 7,7 Milyon TL Ceza Kesildi

Reklam Kurulu, vatandaşları yanıltan tanıtımlar yapan işletmelere toplamda 7,7 milyon TL para cezası kesti. Detaylar haberde...
Vatandaşı Yanıltan İşletmelere 7,7 Milyon TL Ceza Kesildi
Yorum

Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun 9 Mayıs’ta gerçekleştirdiği toplantı kapsamında tanıtımlarıyla tüketicileri yanıltan işletmelere ilişkin kesilen para cezasının ne kadar olduğu açıklandı.

Kurulun toplantıda 195 dosyaya ilişkin görüş ve değerlendirmelerde bulunduğu ve bu kapsamda 194 dosyadan 170’inin mevzuata aykırı bulunduğu, 7 milyon 677 bin 231 lira idari para cezasının uygulanmasına karar verildiği aktarıldı.

Bunun yanında toplantın gündem başlıklarından biri de Et ve Süt Kurumu’nu başka isimlerle taklit eden isim ve tanıtım görselleriyle faaliyet gösteren işletmeler oldu.

Bu işletmelere 2 milyon 116 bin 761 lira idari para cezası verilirken tanıtımların durdurulması kararı verildi. Ayrıca Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan son iki toplantıda 92 işletmeye toplam 3 milyon 227 bin 193 lira idari para cezası uygulandı.

Reklam Kurulu e-ticaret siteleri üzerinden “mağaza takipçi sayıları”, “ürün favorileme/sepete ekleme”, “koleksiyon oluşturma”, “soru sorma” gibi özelliklere ilişkin verileri manipüle eden kişi ve kurumlara 1 milyon 41 bin 384 lira idari para cezası uyguladı.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu