Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaşı Aldatan Reklamlara Milyonluk Ceza Kesildi

Reklam Kurulu, geçen yıl aldatıcı ve yanıltıcı reklamlara yönelik milyonluk para cezası kesti. Detaylar haberde...
Vatandaşı Aldatan Reklamlara Milyonluk Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Reklam Kurulu, tüketicilerin ticari reklamlar ile yanıltılmasını bilgi ve tecrübe eksikliğinin istismar edilmesini önlemek amacıyla denetim gerçekleştiriyor. Bu kapsamda kurulun geçen yıl gerçekleştirdiği incelemeler hakkında bilgi verildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan elde edilen bilgilere göre Reklam Kurulu, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı reklamlara yönelik incelemeleri sonucu geçen yıl 1303 dosya için durdurma ve 405 dosya için idari para cezası kararı aldı.

“En Fazla Para Cezası Sağlık Sektörüne Kesildi”

Kurul, bu kapsamda toplamda 42 milyon 329 bin 745 lira idari para cezası kesti. 2022 yılında 21 bin 199 dosya karara bağlandı. Bunun yanında gündemde görüşülen bin 957 dosyadan bin 708’i mevzuata aykırı bulundu.

Uygulanan para cezasında ilk sırayı 13 milyon 317 bin 268 lira ile sağlık sektörü aldı. Sonrasında 10 milyon 463 bin 26 lira ile gıda ve 8 milyon 613 bin 279 lira ile diğer sektörler geldi.

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını, haklarını, satın aldıkları mal ve hizmetlerle ilgili güvenliğini ve sağlığını korumaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor.

Şimdi Kayıt Olun

Tüketici haklarının korunması konusunda lokomotif görevi üstlenen tüketici hakem heyetleri, bugüne kadar 16 milyon başvuruyu karara bağladı. Bakanlık, satış sonrasındaki hizmetlere yönelik faaliyetler yürütüyor. Bu kapsamda yetkili olmadığı halde “yetkili servis” gibi tanıtım yapan ve hizmet sağlayan korsan servislerin yarattığı mağduriyetin önlemesini amaçlıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.