Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaş Kartlara Sarıldı: Yeni Sınırlama Yolda

Kredi kartı ile yapılan ödemelerin 2023 yılına göre yüzde 111 artmasıyla birlikte kart limitlerinde yeni sınırlama yapılması bekleniyor. İşte detaylar;
Vatandaş Kartlara Sarıldı: Yeni Sınırlama Yolda
HABER GİRİŞ

Türkiye’de yüksek enflasyon ve yaşam maliyetlerinin boy gösterdiği süreçte artan fiyatlarla baş edemeyen vatandaşlar ay sonunu getirebilmek adına kredi kartlarına koştu. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre kartlı ödemeler son bir yılda iki kattan fazla arttı ve toplam kart adedi 410 milyona yaklaştı.

Ekonomi yönetiminin sıkılaşma politikası kapsamında kredi kartlarından yapılan harcamaları kısıtlayıcı bazı adımlar atacağı düşünülüyor. Konuyla ilgili bilgi veren uzmanlar kredi kart limitlerinin sınırlandırılması ve taksit sayılarının azaltılmasına yönelik adımlar atılabileceğini ifade ediyor.

Merkez Bankası 2024’ün Mart ayında kredi kartı kullanımını azaltmak için nakit avans çekimlerinde faiz oranını yüzde 4,42’den yüzde 5’e, kredili mevduat hesabı faizini de yüzde 5’e çıkarmıştı. Ancak bu düzenleme kart kullanım oranlarını düşürmeye yetmedi.

Kart Limitlerine Sınırlama Gelebilir

Türkiye’de kart adedinin 410 milyona yaklaşması, kartlı harcamaların yüzde 103 artması, ön ödemeli kartlardaki hızlı yükselişle birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kredi kartı limitlerine yönelik yeni bir düzenleme yapması bekleniyor. Bu kapsamda müşterilerin aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasında limit belirlenmesi bekleniyor.

Uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirlerinin toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar, yüksek taksitli harcamaların azaltılmasına yönelik taksit sayısının düşürebileceğini de ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın