Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Varhelyi: AB için Türkiye ile İlişkiler Büyük Öneme Sahip

AB Komisyonu Üyesi Oliver Varhelyi, Avrupa Birliği için Türkiye ile ilişkilerin büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Detaylar haberde;
Varhelyi: AB için Türkiye ile İlişkiler Büyük Öneme Sahip
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda komisyonun hazırladığı 2022 Türkiye Raporu oturumunda açıklamalarda bulundu. AB’nin Türkiye ile ilişkilere büyük önem atfettiğini vurguladı.

Varhelyi, Gümrük Birliği, vize kolaylığı, enerji ve teknoloji, yatırımlar, gıda güvenliği gibi konularda tarafların karşılıklı çabasıyla hızla ilerleme kaydedilebileceğini dile getirdi.

Türkiye ile ilişkilerin kendileri için çok önemli olduğunu söylerken Türkiye’nin, aday ülke olmaya, NATO müttefiki, yakın komşu ve Orta Doğu, Güney Kafkasya ve Karadeniz bölgelerinin istikrar ve güvenliği açısından kilit ortak olmaya devam ettiğini ifade etti.

Varhelyi’den Önemli Potansiyel Vurgusu

AB’nin Türkiye ile iş birliğine dayalı ve karşılıklı fayda sağlayan bir ilişkinin geliştirilmesini istediğine dikkat çekti.

Dijital ve yeşil geçiş, ekonomi, enerji, göç ve mültecilere yardım olmak üzere ortak çıkarların bulunduğu çeşitli alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir potansiyel olduğunu belirtti.

Açıklamasının devamında, “Ancak ilişkilerin gelişebilmesi için Türkiye’de iç reformlara ve ikili ilişkilerimizde elverişli siyasi ortama ihtiyaç var. AB Komisyonu kaygılarını dile getirmeye ve siyasi farklılıkları ele almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile katılım müzakerelerinde uzun süredir ilerleme olmadığına dikkat çeken isim, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları gibi konulardaki diyalogun, AB-Türkiye ilişkilerinin ayrılmaz parçası olduğunu ifade etti.

“Tahıl Girişimi Çabalarını Memnuniyetle Karşılıyoruz”

AB’nin Türkiye’nin mültecilere yıllardır yaptığı ev sahipliğinden memnuniyet duyduğunu aktararak, Birliğin bu konuda da destek vermeye devam edeceğinin altını çizdi.

Karadeniz Tahıl Girişimi’ne de değinen Varhelyi, Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Girişimi’ni canlandırma yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu