Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vakıfbank 2023 Bilançosu Açıklandı: Net Kar Ne Kadar Arttı?

Borsa İstanbul’da VAKBN koduyla işlem gören Vakıfbank, 2023’ün tamamında 25,4 milyar TL net kar elde etti. Bankanın Genel Müdürü Üstünsalih açıklamalarda bulundu.
Vakıfbank 2023 Bilançosu Açıklandı: Net Kar Ne Kadar Arttı?
HABER GİRİŞ

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O (VAKBN), 6 Şubat tarihinde yatırımcıların merakla beklediği bilançosunu açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre bankanın 2023 yılındaki net karı 25 milyar 46 milyon TL seviyesinde oldu.

Bankanın nakdi kredileri yüzde 61 artışla 1,5 trilyon TL’ye, aktif büyüklüğü ise yüzde 66 artışla 2,8 trilyon liraya çıktı.

Vakıfbank’ın nakdi ve nakdi olmayan krediler aracılığıyla Türkiye ekonomisine sağladığı finansman desteği, yıllık bazda yüzde 65 artarak 1,9 trilyon TL seviyesine ulaştı.

2023’ün son çeyreğinde 4,3 milyar TL serbest karşılık ayıran Vakıfbank, toplam serbest karşılıklarını 11 milyar TL’ye çıkardı.

Genel Müdürün Açıklamaları

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, 2023 yılının Türkiye için pek çok olumlu gelişmenin yaşandığı, Türk bankacılık sektörünün her koşul ve şartta ne kadar sağlam olduğunu bir kez daha kanıtladığı bir yıl olduğunu belirtti. Ayrıca ekonomi yönetiminin izlediği makro ekonomik politikalarla birlikte Türk bankalarına yönelik pozitif algıların yükseldiği bir dönem olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ekonomisine kesintisiz destek olduklarını vurgulayan Üstünsalih, ticari ve KOBİ kredilerinde büyüme stratejisi ile ticari kredi portföy büyüklüğünün 1,2 trilyon TL’yi kredi portföyünün ise 1 trilyon TL seviyesini aştığını ifade etti.

Toplam mevduatların yıllık bazda 74 artarak 2 trilyon TL’ye çıktığını, TL vadeli mevduatların ise ilk defa 1 trilyon düzeyini aştığını kaydetti.

Üstünsalih, Türkiye ve Türk bankalarına yönelik iyileşen yabancı yatırımcı algısının yanı sıra yılın ikinci yarısında Türkiye’ye yönelik derecelendirme kuruluşlarından not artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın