Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vakıf Yatırım Bilançoda Gözde Şirketlerini Açıkladı

Vakıf Yatırım, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin beklentisinin yüksek olduğu şirketleri paylaştı. Detaylar geliyor…
Vakıf Yatırım Bilançoda Gözde Şirketlerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vakıf Yatırım bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilanço açıklaması yapacak şirketlere ilişkin beklentileri paylaştı. Borsa İstanbul’da yer alan şirketlerin üçüncü çeyrek bilanço sezonunun, Cuma günü Arçelik’in piyasa kapanışı sonrasında finansallarını açıklaması ile başlayağına yer verilen açıklamada, bankacılık sektöründe ise ilk finansalların 24 Ekim tarihinde Yapı Kredi Bankası’ndan geleceği belirtildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde konsolide olmayan sonuçlar açıklayan şirketler için son gönderim tarihinin 31 Ekim olarak, konsolide olmayan finansal açıklayan bankalar için ise 9 Kasım olarak takip edileceği belirtildi.

Konsolide finansal açıklayan şirketler için son gönderim tarihi 9 Kasım olurken, bankalar konsolide sonuçlarını 21 Kasım tarihine kadar açıklayabilecek. Vakıf Yatırım’dan yapılan açıklamada, takipte yer alan bankaların net karının çeyreklik yüzde 11 artışla 79 milyar TL’ye ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamaya göre Halkbank’ın 3Ç23 döneminde çeyreklik yüzde 295 net kar büyümesi ile net karını 2,76 milyar TL’ye yükselterek, çeyreklik bazda net karını en çok artıran banka olması bekleniyor.

Net karını çeyreklik yüzde 58 artırarak 18 milyar TL’ye taşımasının beklendiği Yapı Kredi Bankası’nın da, sektöre göre net kar büyümesinde bu çeyrekte ön plana çıkacağı tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Finans dışı şirketler bazında yapılan tahminde, operasyonel karlılığını yıllık yüzde 100’ün üzerinde artırmasını beklenen şirketler, Türk Hava Yolları, Otokar, Vestel Elektronik, Kardemir, Türk Traktör, Akçansa, BIM, Ford Otosan, Aselsan ve Arçelik olarak belirtildi.

Bu çeyrekte net karlılık büyümesi tarafında yıllık yüzde 100’ün üzerinde büyüme beklenen şirketler ise Otokar, Türk Traktör, TAV Havalimanları, Arçelik, Ford Otosan, Tofaş ve Torunlar GYO olarak sıralanmaktadır.

Raporda, geçen yılın aynı çeyreğinde net zarar açıklayan ancak, bu çeyrekte net kar açıklaması beklenen şirket Vestel Elektronik olarak ön plana çıkarken, geçen yılın aynı döneminde net kar açıklayan Erdemir’in, bu çeyrekte net zarar açıklamasının beklendiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.