Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanlara Göre USB’in Credit Suisse’yi Satın Alması En İyi Çözüm Değil

İsviçreli ekonomistlerin katılım sağladığı bir ankette, UBS ile Credit Suisse arasındaki anlaşmadan daha iyi bir çözüm olabileceği görüşü hakim.
Uzmanlara Göre USB’in Credit Suisse’yi Satın Alması En İyi Çözüm Değil
YAYINLANMA ZAMANI

Son dönemde bankacılık krizinin küresel boyutta yarattığı endişenin ortasında, İsviçre’nin en büyük bankalarından biri olan Credit Suisse üzerinde kara bulutlar dolaşıyordu. Ülkenin en büyük bankası UBS, Credit Suisse’yi satın almıştı.

Bu hamle İsviçreli ekonomistlere soruldu. İsviçreli ekonomistler arasında yapılan bir ankete göre neredeyse yarısının Credit Suisse’in, UBS tarafından devralınmasının en iyi çözüm olmadığını düşünüyor. Ekonomistler bu devir hamlesinin, İsviçre’nin itibarını zedelediği konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlar Devletin El Koymasından Yana

İsviçre’nin KOF ekonomik araştırma enstitüsü, 167 üniversite ekonomistinin katılım sağladığı ankette, yüzde 48’inin, Credit Suisse’in devlet tarafından devralınmasını ve olası bir şekilde daha sonra satılmasını tercih edeceğini ortaya çıkardı.

KOF tarafından yapılan açıklamada, “Bu alternatifin avantajı, İsviçre standartlarına göre bir bankacılık devi yaratmaması ve bankacılık piyasasındaki rekabetin yoğunluğunu korumasıydı.” ifadelerine yer verildi. Bu devlet çözümünün, İsviçreli vergi mükellefleri için daha da yüksek riskler yaratabileceği kaydedildi.

Ekonomistlerin yalnızca yüzde 19’u UBS’nin devralınmasının en iyi seçenek olduğunu düşünürken, destekçiler bunun finansal piyasaların hızla istikrara kavuşabileceği ve Credit Suisse’in yeniden yapılandırılması çalışmalarının hemen başlayabileceği anlamına geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

UBS, İsviçre hükümeti, merkez bankası ve piyasa düzenleyicisi tarafından ülkenin finansal sisteminde bir çöküşü önlemek için tasarlanmış bir anlaşmayla Zürih’teki rakibi Credit Suisse’i 3,3 milyar dolar karşılığında satın almayı kabul etti .

İsviçre’de halk ve politikacılar, ülkenin merkez bankası tarafından sunulan garantiler ile devlet desteğinin düzeyiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Credit Suisse’in yeniden yapılandırılması, katılımcıların yüzde 28’i tarafından tercih edildi. Bu, bankanın sistemik olarak önemli İsviçre operasyonlarının ve yeniden yapılandırılan veya tasfiye edilen uluslararası kısmının kurtarılması anlamına geliyordu.

Ankete katılanların geri kalan yüzde 6’sı, yabancı bir banka tarafından devralınma veya Credit Suisse’i desteklemek için SNB’den büyük bir destek taahhüdü dahil olmak üzere diğer seçenekleri tercih ediyor.

Ekonomistin dörtte üçü devralımı UBS için iyi bir anlaşma olarak değerlendirirken, yalnızca yüzde 12’si bunun dezavantajlı olduğunu düşünüyor. Ekonomistleri yüzde 80’i ülkenin uluslararası itibarının zedelendiğini söyleyerek, krizin sonuçlarının İsviçre finans merkezine olan güveni zedelediğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.