Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanlar Yanıtladı: Borsada Yeni Normal Nasıl Olacak?

Yüksek faiz artışıyla gölgelenen Borsa İstanbul’da dalgalı seyir, yabancı giriş ve yerli çıkışları kafaları karıştırdı. Peki şimdi ne olacak? Yanıt haberde…
Uzmanlar Yanıtladı: Borsada Yeni Normal Nasıl Olacak?
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının yankıları sürüyor. Politika faizinin yüzde 40’ları görmesi ve mevduat tarafının daha cazip hale gelmesiyle Borsa İstanbul gölgede kaldı. Ekim ayında gördüğü savaş baskısıyla destek noktaları bir bir kırılan BIST 100 endeksinde rüzgarın tersten esmeye devam etmesi halka arz rüyasını bitirdi.

İlk işlem gününde tavan bozan ve arz fiyatının da altına gerileyen hisselere yabancı yatırımcının satış baskısı da eklendiğinde halka arz rüyası kabusa döndü.

Küçük yatırımcıların kaçışları sürerken geri kalanlara ise sabırlı olmak düşüyor. Uzmanlar, ekonomideki 180 derecelik sancılı dönüşlerin kısa vadede aşılamayacağı uyarısını yineliyor.

Portföyde Hangi Sektörler Olmalı?

Ekonomim’e konuşan Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Orkun Gödek, artan alternatif getirilerin hisse senedi tabanını zorladığını ve bu durumun doğal bir süreç olduğunu kaydetti.

Sancılı sürecin devamını beklediklerini belirterek, 3 ay sonra yapılacak yerel seçimlere dikkat çekti. Yerel seçimlere kadar oynaklıkta önemli bir değişim olmayacağı varsayımında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Gödek, “Perakende, telekom, savunma, bankacılık ve sigortacılık sektörleri etrafında portföy oluşturmanın bu süreçte en sağlıklı karar olduğunu Ekim ayı ortasından bu yana paydaşlarımıza iletiyoruz. Kasım ayı ile birlikte görülen yabancı yatırımcı girişinin de belirli bir oranda devam etmesini bekleriz” diye ekledi.

Para Girişi Artık Yerliden Gelmiyor

Dalgalı seyrin devamını bekleyen isimlerden olan Perform Portföy Fon Yöneticisi Altan Aydın ise girişlerdeki yabancı oranına değindi.

Endekslere para girişinin yerli değil, yabancı yatırımcıdan geldiğini söyleyerek, “Faiz yüksek, insanlar biraz daha riskten kaçınma eğilimindeler. Fakat yabancı yatırımcı girişi görüyoruz ve girişin devam edeceğini düşünüyorum” diye ifade kullandı.

Yabancıların yoğun olarak tercih ettiği hisselere ilişkin de değerlendirmede bulunarak, endeks şirketlerine giriş olabileceğini belirtti. Aydın, “Bankalar, holding, sigorta, telekom, perakende ve yavaş yavaş demir-çelik sektörü tercih edilebilir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.