Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Darbesi! İki Şirket Halka Arz Fiyatının Altına İndi

Günlük bazda borsada yabancı yatırımcı oranının güçlü arttığı gözlenirken, yeni halka arz olan iki şirkete satış yağdırdı. İşte yabancının hisseleri:
Yabancı Darbesi! İki Şirket Halka Arz Fiyatının Altına İndi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da yabancı etkilerinin ağır bir şekilde hissedildiği günler yaşıyoruz. Geçen hafta Moody’s’in not güncelleyeceği beklentileriyle güçlü yükselen borsa, güncelleme gelmeyince sert düşüşe döndü. Dün yüzde 2’den fazla düşüşle kapanan borsa, bugün yüzde 1,3’ten fazla geriliyor.

Borsada düşüş hakimiyet gösterirken günlük bazda yabancı yatırımcı payının arttığı gözleniyor. İş Yatırım raporuna göre; günlük yabancı payı 0,71 puan artışla 35,75 seviyesinde bulunuyor.

Yabancı payı en fazla artan hisselere baktığımız zaman;  1,78 baz puan ile Yükselen Çelik (YKSLN) hisselerinin ilk sırada yer aldığı görülüyor. Devamında 1,44 baz puan ile Mobiltel İletişim (MOBTL), 0,85 baz puanla Ofis Yem (OFSYM), 0,82 baz puanla Mhr GYO (MHRGY) ve 0,81 baz puanla Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET) yer alıyor.

Yabancı payının en fazla azaldığı hisselere baktığımızda ise ilk iki sırada yeni halka arz olan Batı Ege GYO (BEGYO) ve Çates Elektrik (CATES) hisselerini görüyoruz.
Günlük Yabancı Payı Düşen Hisseler
Kaynak: İş Yatırım

Batı EGE GYO ve Çates Elektrik aynı anda talep toplayıp borsada işlem görmeye başlamıştı. Tavan serisini sürdüremeyen iki halka arz olarak karşımıza çıkan hisselerdeki yabancı payı da hızla düşüyor. Bugün her iki şirketin de yabancı payında 2,02 baz puan düşüş gözleniyor.

BEGYO kodlu hisseler 3 liradan halka arz olduktan sonra 4 tavan yaptı ve 4,38 liraya yükseldi. Ardından tabanda seyretmeye başlayan hisseler bugün 3,04 liraya kadar inerek halka arz fiyata ulaşmış durumda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

CATES kodlu hisseler ise 57,15 liradan halka arz olduktan sonra 5. günde 91,95 liradan tavan bozdu. Hisseler 55 liraya kadar inerek halka arz fiyatının altında gezmeye başladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.