Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanlar Yanıtladı: Borsa, Dolar ve Altının Faize Tepkisi Ne Olacak?

Merkez’in bu haftaki faiz hamlesiyle piyasayı nasıl fiyatlayacağı soru işaretleri yaratırken, uzmanlardan borsa, döviz ve altın piyasalarına ilişkin yorum geldi.
Uzmanlar Yanıtladı: Borsa, Dolar ve Altının Faize Tepkisi Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası’nın bu hafta Perşembe günü açıklayacağı politika faizine yönelik piyasa beklentisi şahin tavır olarak şekillenirken, faiz artışının yaşandığı senaryoda piyasaların ne tür tepki vereceği muğlak kaldı.

Ekonomim’e konuşan uzman isimler, yüzde 15 ila yüzde 40 bandında beklenen ancak ağırlıklı olarak yüzde 20-25’lik artışa hazırlıklı olan piyasaların göstereceği reaksiyonu tahmin etti.

Ortak görü, para politikalarındaki istikrarın sağlanamaması halinde Dolar/TL kurunda yükselişlerin devamının geleceği ve borsada geri çekilmelerle karşılaşılabileceği yönünde oldu.

Sert Faiz Artırımı Borsayı Zorlar

Borsadan kaçış haftasında hisse tarafında ne tür hareketlerin olacağı sorusuna yanıt niteliğinde açıklamalar yapan ekonomist Hikmet Baydar, “Sert faiz artırımlarının hem kurda hem borsada hem de altın fiyatlarında belli bir dönem için de olsa önemli bir dalgalanma yaratma ihtimalini son derece yüksek görüyorum” dedi.

Merkez Bankası’nın sert faiz artırımı yolunu seçmesinin borsa tarafında özellikle bankacılık sektörünü olumsuz etkileyebileceği uyarısını yaparak şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Bankacılık sektörünün mevcut tahvil portföyünde faizlerin yükselerek bir zarara sebebiyet verebileceği korkusunu oluşturabilir. Bu da özellikle bankacılık sektöründe ciddi satışların gelmesine yol açabilir.”

Kısa Vadede Dolarda Düşüş Yaşanabilir

Dolar kurunda oluşacak baskının geçici olacağı çıkarımında bulunan ekonomist Baydar, “Yapısal bir problem olduğu için ve cari açık devam ettiğinden dolayı dövizde tekrar yukarı doğru yönlenme söz konusu olabilir. Ama kısa vadede dövizde aşağı yönlü bir harekete yol açar diye düşünüyorum” diye beklentisini paylaştı.

Gram Altında Gevşeme Görülebilir

Baydar, gram altında da geri çekilme yaşanma ihtimali olduğunu söyleyerek, “Gram altında, dolara paralel bir hareket söz konusu olabilir. Bunun dışında, ons altın hareketlerinde de özellikle FED’in faiz kararına bağlı olarak bir dalgalanma olabilir. O yüzden, ons altın da burada çok etkili olacaktır” diye uyarıda bulundu.

Gram tarafında yaşanacak gevşemenin uzun soluklu olmayacağını belirterek, “Tekrar söylüyorum, dolar/TL aşağı hareket ettiğinde, gram altında da bir gevşeme oluşacak; ancak bu gevşemenin çok kalıcı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Kısmi Faiz Artışı TL’nin Değerini Yükseltmez

Global Menkul Araştırma Grup Direktörü Serdar Pazı’ya göre olası faiz artırımları radikal şekilde ilerleyemez.

Gelecek yıl yerel seçimler yapılacağı için istihdamın ön planda tutulması gerektiğini hatırlatan Pazı, “50 puanlık bir artırım ile yüzde 15 düzeyine gelinmesini ve sonraki toplantılarda da yüzde 5’lik aylık artırım ivmesi ile gidileceğini düşünüyorum” dedi.

Perşembe günü toplantı metninden çıkacak metinde dilin ve piyasalara verilecek mesajların döviz kurlarını etkileme potansiyeline dikkat çekerek, “Faizler beklenenden daha az bir hızla artacak olursa, ilk planda kredibilite kaybı yaşanabilir ve TL varlıklarda zayıflama görebiliriz” diye ekledi.

Liranın Gerçek Değerini Bulması için Düşüş Sürebilir

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 20’ye çıkarmasını beklediğini paylaşan Dinamik Menkul Başekonomisti Enver Erkan, seçimden sonra yaşanan kur krizine atıf yaptı.

Liranın çarpıcı değer kaybının aslında serbest piyasa koşullarına yakınlaşma olduğu görüşünde olan Erkan, “Bu düşüşün, liranın gerçek değerini bulmasına yönelik liberal yaklaşımla beraber uzaması bekleniyor. Birçok yatırımcı liranın denge seviyesini bekliyor. Tahvil ve hisse senetlerine sermaye girişinin artacağı yönünde beklentiler artıyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın