Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez’in Faiz Hamlesine göre Bankaların Senaryoları Oluşturuldu

Merkez Bankası’nın faiz kararına göre bankacılık sektörünün hayata geçireceği senaryolar gündeme geldi. Senaryolarda, kredi kartları için yeni dönem sinyalleri yer aldı.
Merkez’in Faiz Hamlesine göre Bankaların Senaryoları Oluşturuldu
YAYINLANMA ZAMANI

Merkez Bankası’nın iki gün sonra açıklayacağı politika faizinde şahin tavır alacağı beklentisi piyasalarda kabul görürken, ekonomi politikalarındaki 180 derecelik dönüşün özellikle bankacılık sektöründeki değişiklikleri beraberinde getirmesi bekleniyor.

Merkez’in faiz hamlesini yakından talip eden bankaların şimdiden harekete geçtiği ve radikal bir artışa göre konum aldığı konuşulurken, kredilerin yanı sıra kredi kartları için de maliyet artışları senaryoları oluşturuldu.

Yüzde 8,5 seviyesine kadar çekilen politika faizinin yüzde 20-25 seviyesine çıkarılması halinde Merkez Bankası’nın fonlama faizi de artacak.

Politika faizinin yüzde 20’ye çıktığı senaryoda, mevcut durumda yüzde 1,36 seviyesinde olan kredi kartı ve kredili mevduat hesabı (KMH ) faizi yüzde 2,36’ya yükselecek.

Yüzde 25’lik artışın yaşandığı senaryoda ise güncel oran yüzde 2,36 değil, yüzde 2,81’e olacak.

GCM Yatırım Banner

Kredi Kartlarında Gecikme Faizi Yüzde 3’ün Üzerine Çıkabilir

Kredi kartı borçlarına uygulanan gecikme faiz oranı, Merkez’in faizi yüzde 20’ye çıkardığı senaryoda yüzde 1,66 seviyesinden yüzde 2,66’ya kadar çıkacak.

Politika faizinin yüzde 25’e yükseltilmesi halinde ise gecikme faizi için uygulanacak oran yüzde 3,11 olarak belirlenecek.

Bankaların sınırlamaya gittiği kredilerde faizler can yakacak. Buna göre Perşembe günü faizin yüzde 25’e çıkarılması halinde ihtiyaç kredisi faizi yüzde 45,2’ye yükselmiş olacak.

Söz konusu senaryolar ise Merkez’in faiz artırdığı Perşembe günü uygulamaya konmayacak. Bankacılık sektöründe faiz oranları bir ay sonra revize edilip, Ağustos ayının başından itibaren güncel veriler müşterilere yansıtılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.