Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Beklemede: Faiz Kararı Öncesi Kredilere Sınır Çekildi!

Merkez Bankası’nın iki gün sonra vereceği faiz kararı için beklemede kalan bankaların ihtiyaç kredilerine ve taksit oranlarına sınır getirdiği ileri sürüldü.
Bankalar Beklemede: Faiz Kararı Öncesi Kredilere Sınır Çekildi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Ekonomi kadrolarında görülen radikal değişikliklerin devamının politika faizinde de geleceği yönündeki beklentiler bankacılık sektörünü harekete geçirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan’ın ilk faiz hamlesini yapmadan önce bankalarla yapacağı görüşmeyi ertelemesi kredilere yansıdı.

Seçim döneminde beklenenin aksine kapatılan kredi muslukları Merkez Bankası’nın bu hafta Perşembe günü açıklayacağı faiz kararından önce tamamen tıkandı.

Cumhuriyet’in haberine göre yüzde 8,5’ düşürülen politika faizinin yüzde 15 ila 40 seviyelerine kadar çıkarılması senaryosuna göre hareket eden bankaların müşterilerine verdiği kredilere sınır çektiği iddia edildi.

Bekleme sürecine giren bazı bankaların ihtiyaç kredilerini Perşembe gününe kadar 50 bin lira ile sınırladığı sektörde yüksek sesle konuşulmaya başladı.

Kredilerde taksit sayısının meslek gruplarına göre değişkenlik gösterdiği; memurlara uygulanan taksit sayısının 36 aya kadar çıktığı, memur olmayanlara 12 aylık sınır getirildiği de söylentiler arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Bankacıların aktardığına göre 50 bin lira sınırının bugün ve yarın için daha da aşağı çekilebileceği senaryosu da uygulanabilir.

Türkiye ekonomisi için tarihi bir gün olarak kayıtlara geçecek 22 Haziran’da verilecek faiz kararına göre kredi faizlerinin revize edilmesi planlanıyor.

Merkez’in şahin tavır alıp politika faizinde artışa gitmesi halinde banka kredilerinin faizleri de paralel olarak yükselecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın