Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmandan Tofaş ve Migros Hisse Yorumu! Alım Fırsatı mı?

Seçime sayılı günler kala uzmanlar şirketleri ve borsadaki performanslarını değerlendirmeye devam ediyor. Tofaş ve Migros ne durumda? İşte detaylar;
Uzmandan Tofaş ve Migros Hisse Yorumu! Alım Fırsatı mı?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 28 Nisan tarihinde kapanışını 4617 puandan yaptı. Yatırımcıların büyük bir bölümü seçim sürecinde nasıl pozisyon almaları gerektiği ile ilgili uzmanların açıklamalarını takip ediyor. İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, Tofaş (TOASO) ve Migros (MGROS) hisselerini değerlendirdi.

Ekeke, Tofaş’ta 280 TL’yi beklediklerini, fakat hikayenin bilanço ile birlikte bozulduğunu söyledi. Fakat TOASO ile ilgili beklentilerinin bitmediğini, orta ve uzun vadede hikayenin devam edebileceğini belirtti.

Uzmandan Tofaş ve Migros Hisse Yorumu! Alım Fırsatı mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Tofaş hisseleri 28 Nisan tarihinde günlük yüzde 8 kayıpla kapanışını 192 TL’den yaptı. 24 Nisan tarihinde 228 TL’yi gören hisselerde BIST 100 endeksindeki diğer şirketlerin büyük çoğunluğu gibi negatif hareketlilik görüldü. Hissede haftalık kayıp yüzde 12’yi gösterirken aylık yüzde 2,8, yıllık ise yüzde 114 oranında artış görüldü.

Ekeke, TOASO’nun yükselişten önce bir süre mevcut seviyelerde dinlenmesi gerektiğini, bu noktaların tekrar alım fırsatı olacağını paylaştı. Şirketin çok iyi yönetildiğinin altını çizen Direktör, bilançoları analiz ettiğinde stok yönetiminin harika olduğunu gördüğünü dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Tofaş’ın pandemi dönemi öncesinde yüzde 75 oranında ihracat yapan şirketlerden biri olduğunu, şu anda nispeten yurt içi piyasalara yöneldiklerini aktardı. Mevcut dönemde ihracat oranının yüzde 55’lere kadar indiğini, fakat bundan sonraki süreçte ihracat ve yurt içi satış coşkusuyla birlikte fiyatın yükselebileceğini kaydetti.

Orta ve uzun vadede hiçbir sıkıntı olmadığını tekrarlayan Ekeke, kısa vadede taban çalışması olması durumunda bunun alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Migros

Uzmandan Tofaş ve Migros Hisse Yorumu! Alım Fırsatı mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Son kapanışını günlük yüzde 1 düşüşle 174,4 TL’den yapan Migros (MGROS) yıllık en düşük 40,5 TL, en yüksek 187,5 TL’yi gördü. MGROS haftalık yüzde 5 oranında değer kaybederken yatırımcılarına aylık yüzde 4 yıllık yüzde 282 oranında kazanç sağladı.

Ekeke, perakende sektörünün biraz göz ardı edildiğini, bir dönem sektörün tamamen Migros’un borcuna odaklandığını hatırlattı. Sektörde Euro kuruyla ilgili bütün denklemlerin Migros’un borcu üzerinden fiyatlandığını, çünkü çok ciddi seviyelerde borç taşıdığını anımsattı.

MGROS’un güzel bir yükseliş hareketi yaptığını, daha sonra uzun süreli dinlendiğini söyledi. 186 TL’nin üzerinde kapanışlar yapması durumunda yukarı yönlü hareketliliğin devam edebileceğini belirtti ve süreç içerisinde bu ihtimalin oldukça yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Elinde Migros hisseleri bulunduranların taşımaya devam edebileceğini, almak isteyenlerin ise biraz daha geri çekilmeleri ya da 186 TL’nin kırılmasını bekleyebileceğini bildirdi. Yine alım için dip seviye olarak 170 TL’nin yakalanabileceğini ifade etti.

Direktör, gıda perakende sektöründe rakamların iyi geleceğini, çünkü gıda enflasyonunun bu şirketler için avantaj olduğunu paylaştı.

Deprem sürecinin sektörde etkili olduğunu, zincir marketlerden biri olan Migros’un kaç tane binasının yıkıldığının, zarar gördüğünün önemli olduğunu, ancak sektördeki şirketlerin bu konuyu da çözmüş olabileceğini kaydetti.

Ekeke, BİM (BIMAS), Şok Marketler (SOKM) veya Migros (MGROS) gibi şirketlerden en az birinin portföylerde bulunması gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın