Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmandan Seçim ve Borsa Yorumu: Geçişin Tam Vakti!

2023 yılının büyük bir bölümünde yatırımcısının beklentisini karşılamayan Borsa İstanbul seçim belirsizliğini atlatmak üzere. İşte uzmandan kritik yorumlar;
Uzmandan Seçim ve Borsa Yorumu: Geçişin Tam Vakti!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, belki de son yılların en gergin sürecini geçiriyor. 2023 yılının tamamında yatırımcıların ve piyasaların gündeminde seçim süreci yer aldı. Belirsizliğin ve risklerin fiyatları aşağıya çektiği ortamda hisselerin büyük çoğunluğunda ciddi değer kayıpları görüldü. Borsadaki kısa süreli artışlar istikrarlı düşüşlerin karşısında bir duruş sergileyemedi.

Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı borsa analisti ve aynı zamanda Matematik Mühendisi olan Tuncay Turşucu, Midas’a konuk alarak borsayla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Turşucu, uzun vadeli bakıldığı zaman piyasalarda her zaman yükselişlerin ve düşüşlerin görüldüğünü, bunun gayet normal olduğunu söyledi.

“Hareketsizlik”

Uzman, bu riskli ve belirsiz dönemde hareketsizliğin en zekice hareket olduğunu, çok risk alanların riskini azaltması gerektiğini belirtti. Söz konusu sürecin kredili ve borçla işlem yapanlara çok müsaade etmediğini aktardı.

2022’de sürekli yükselen bir endeks olduğunu, risk almaya gayet açık olduğunu ifade etti. Seçime yaklaştıkça oynaklığın artacağını daha önce söylediklerini, siyaset sahnesinin geçmişe göre daha çok gündemde olduğunu vurguladı.

Endekste Beklenti Ne?

Turşucu, endeks için net bir yön söylemenin zor olduğunu, BIST 100 endeksinde 4500 ve çevresinin idare edilebilecek seviyeler olduğunu dile getirdi. BIST 100 haber yazım itibarıyla 4853 puanda yatay seyrediyor.

GCM Yatırım Banner

Uzun vadede pozisyonlanmaların olduğunu takip ettiklerini, portföy geçişinin çok sık yaşandığı bir dönem yaşandığının altını çizdi.

Bilançolar Ne Anlam İfade Ediyor?

Analist, piyasalarda bilançoların güme gittiğine dair önemli bir yanılgıdan olduğunu, bunun  gerçeği yansıtmadığını paylaştı.

Piyasanın şu anda gündemi fiyatladığını, bu gündem bittikten sonra bilançosu, karlılığı iyi gelen şirketlerin yükseliş olduğunda diğer hisselere göre çok daha hızlı bir şekilde yükseleceğini kaydetti.

Yatırımcı Ne Yapmalı?

BIST 100 endeksinin 2 haftalık süreçte yüzde 13 değer kaybettiğini, yılbaşından bugüne yüzde 20’lik bir düşüş görüldüğünü bildirdi.

Geçmiş aylarda yatırımcının bilgisayarı kapatıp işlem yapmamasının doğru olabileceğini, fakat son haftalarda durumun değiştiğini belirtti. Turşucu, yatırımcının portföydeki şirketlerin kötü bir bilanço açıklaması durumunda daha iyi rakamlar açıklayan şirketlere geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu geçişim tam zamanı olduğunu, seçimden sonra agresif bir yükseliş başladığı durumda yatırımcıların bu geçiş için fırsatının olmayacağını aktardı. Herkes çok olumsuzken ve satışlar gelirken bu geçişin yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Seçimden Sonra Ne Olacak?

Turşucu, seçim gibi kritik gündemlerin piyasalarda her zaman belirsizlik yarattığını, şu anda bunun yaşandığını ifade etti. Piyasaların bu zamana kadar seçimle ilgili net bir sinyal alamadığını, ilk turda seçimin biteceğine yönelik bir görüşün oluşmadığını dile getirdi.

Kim kazanırsa kazansın seçimin sona ermesinin piyasalardaki belirsizliği ortadan kaldıracağını savunan Analist, bunun çok olumlu bir durum olduğunu paylaştı.

Seçimden sonra endekste rahatlama rallisinin yaşanabileceğini, bunun birkaç hafta kadar sürebileceğini belirtti. Sonrasında yine borsadaki endekslerde satışların ve seçici hareketlerin görülebileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.