Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmandan Ereğli Hisse Yorumu: Uyku Döneminde

İsmail Güner, Borsa İstanbul’daki zayıf performans devam ederken Ereğli’yi değerlendirdi. Hisseler ne zaman yükselecek? İşte detaylar;
Uzmandan Ereğli Hisse Yorumu: Uyku Döneminde
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatay yönlü hareket devam ediyor. BIST 100 endeksi 5000 puana veda ederek 4846 puana kadar düştü. Seçim belirsizliği devam ederken endeksin 4700-5300 puan aralığında seyredeceği tahmin ediliyordu.

2023 yılındaki performansından oldukça uzakta olan Borsa İstanbul’da birçok hisse ciddi seviyelerde kayıplar yaşadı. Uzmanlar bu süreçte hikayesi olan ve güvenilir şirketlere yatırım yapılması gerektiğini belirtiyor. Seçim sonuçlarından sonra belirlenecek ekonomi politikaları ile borsanın tekrar yükselişe geçebileceği düşünülüyor.

Uzmandan Ereğli Hisse Yorumu: Uyku DönemindeKaynak: Paratic Piyasalar

21 Şubat’ta 53,5 TL’ye kadar yükselen EREGL, Borsa İstanbul’da birçok hissede olduğu gibi sert dalgalanmalar yaşadı. Borsayı baskılayan birçok faktör kendini gösterirken diğer hisselerde olduğu gibi yatay yönlü hareket etti. 26 Nisan’a 34 TL’den başlayan EREGL, saat 14:30 itibarıyla günlük yüzde 1,5 kayıpla 33,6 TL’ye geriledi.

Hissede haftalık 3,5, aylık ise yüzde 10 seviyesinde düşüş kendini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

“Her Hissenin Bir Dönemi Var”

İnfo Yatırım Araştırma Müdürü İsmail Güner, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nı (EREGL) değerlendirdi. Demir ve çelik sektörünün dönemsel olduğunun altını çizen Güner, bu hisselerin dünyadaki konjonktürü takip eden hisseler olduğunu belirtti. İnşaat ve demir-çelik sektörünün zayıf olduğu bir dönem yaşandığını, dünyada büyümenin aşağı doğru evirilmesinden dolayı bu ürünlerin fiyatlarının gerilediğini paylaştı.

EREGL’deki düşüşün kaynağının bu sebepler olduğunu ifade etti ve her hissenin dönemi olduğunu söyledi. Döngünün doğru zamanda yakalanmasıyla bu tarz hisselerden ciddi manada istifade edilebileceğini dile getirdi. Ereğli’de uzun zamandır dünyadaki gelişmelerden dolayı çırpınışlar görüldüğünü kaydetti.

Hissenin bayramdan önce 200 günlük ortalama olan 36 TL’nin altına düştüğünü, bu noktanın gerisinde kaldığı sürece çekimserliğin devam edeceğini belirtti. Ereğli’nin 45 TL’den 34 TL’ye kadar gerilediğini, piyasanın biraz daha üzerinde değer kaybettiğini söyledi.

“Uyku Döneminde”

Ereğli’nin Kardemir’e göre daha ucuz olduğunu, fakat dünyada bu tarz hisselere çok fazla talep olmadığını sözlerine ekledi. İsmail Güner,  demir-çelik  şirketlerinin uyku döneminde olduğunu, bunların uyanma döneminin yakalanması gerektiğini vurguladı.

Bu dönemde Ereğli’yi isabetli sektörler kategorisine sokamayacaklarını aktardı ve 1,65 dolar (güncel kur ile 32 TL) seviyesinin taban olduğunu, bunun daha da altını beklemediğini ifade etti. Hissede taban hareketinin görülmesi durumunda biraz daha umutlanabileceğini belirtti.

Ne Zaman Şaha Kalkar?

Ereğli’nin sert bir yükseliş yapabilmesi için 2 ,37 dolar seviyesinin üzerine çıkması gerektiğini vurgulayan Güner, bu seviyenin geçilmesiyle hissenin çarpı 2 fiyata erişebileceğini bildirdi. Ancak 2,37 dolar seviyesine ulaşılmadığı sürece 1,65 ve 2,3 dolar arasında zikzakların görülebileceğini belirtti.

Hissenin 200 günlük ortalamanın altında olmasının dikkatli olunması gerektiğinin sinyalini verdiğini, 36 TL’nin yükseliş tepkisi vermesi için kritik bir seviye olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.