Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Yanıtladı: Kredi Kartlarında Ne Gibi Kısıtlamalar Gelebilir?

Son dönemde bankaların müşterilerine kredi kartı kullanımına yönelik mesajlar gönderirken, ilerleyen günlerde yeni kısıtlamaların geleceği konuşuluyor.
Uzman Yanıtladı: Kredi Kartlarında Ne Gibi Kısıtlamalar Gelebilir?
HABER GİRİŞ

Genel seçimlerin ardından ekonomi politikalarında sıkılaşmaya yönelik adımlar atılması sonrasında, ilerleyen günlerde yeni önlemler alınacağına dair beklentileri beraberinde getiriyor. Geride kalan dönemde konut ve otomobil başta olmak üzere kredilerde sıkılaşmaya gidildi.

Yerel seçimlerin ardından ise kredi kartı kullanımına yönelik yeni düzenlemelerin gelmesi bekleniyor Düzenleme ile taksit sayıları, kredi limitlerinin azaltılması mümkün olabilir. Ek olarak kredi ile döviz, altın, kripto alımı yapanlara ciddi yaptırımların gelebileceği belirtiliyor.

Bazı bankaların son günlerde müşterilerine kredi kartı ile vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, döviz, altın, kripto alımı yapanların kartlarının kapatılabileceği uyarısı gönderdiği biliniyor.

Mali Müşavir Emin Yılmaz ise ilerleyen dönemde ne gibi yaptırımlar yapılabileceğine dair görüşlerini paylaştı. Yılmaz, faiz oranlarına düzenleme yapılabileceğini, taksit sınırlaması gelebileceğini ve ikinci el otomobili alımı gibi konularda düzenlemeler getirilebileceğini söyledi.

Uzman isim değerlendirmesinde, “Kredi kartını yatırım amaçlı kullandığınız takdirde olay farklı bir boyuta gidiyor. Bununla ilgili buradaki sınırın iyi çekilmesi lazım.” ifadelerini kullandı. Kart kapatma ya da herhangi bir yaptırımdan etkilenmek istemeyen kullanıcıların ise ‘makul bir gerekçe’ sunması gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz kredi kartı ile vatandaşların döviz, altın, kripto varlık alımı yaptığını, makul bir gerekçe yoksa burada kredi kartının banka tarafından kapatılmasının mümkün olabileceğini ifade etti.

Son veriler geride kalan bir yıl içerisinde kredi kartı harcamalarında yüzde 155 artış yaşandığını gösteriyor. 19 Ocak 2024 haftasında kredi kartları ile 1 trilyon 172 milyar TL harcama yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.