Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Yanıtladı: Konut Almak için Doğru Zaman Geldi mi?

Konut sektöründeki fiyatları aşağı çekmek için yolda olan düzenlemeyi duyuran Şimşek, ev almak isteyenleri heyecanlandırdı. Peki, konut almak için doğru zaman ne?
Uzman Yanıtladı: Konut Almak için Doğru Zaman Geldi mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Daha önceki açıklamasında, konut kiralarında yüzde 25 tavan zam uygulamasının devamının gelmeyeceği mesajını veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün konut fiyatlarının düşmesine zemin hazırlayacak projeyi anlattıktan sonra uzman isimden ev almak için doğru zaman değerlendirmesi geldi.

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan, inşaat maliyetlerinde artışın devamı gelse de konut satış fiyatlarındaki artış hızının azalma gösterdiğini söyledi.

Özcan, “Ancak piyasa daraldı, yabancının talebi azaldı ve krediler kısıtlandı. Bu da iç satışları negatif etkilediği için pazarlıkla satış fiyatını dahi düşürmek mümkün oluyor. Şu an almak için doğru zaman olduğunu düşünüyorum” dedi.

Piyasada satışların yavaşlamasının ve yüksek maliyetlerden dolayı arz tarafında gerileme olmasının sadece satış ayağında değil, kiralama tarafında da sorun teşkil ettiği notunu düşerek şöyle ekledi:

“Bu durum özellikle kiralık konut arzında ciddi sıkıntılara yol açabilir. TOKİ ve Emlak Konut’un yanı sıra Kiptaş gibi belediyelerin ilgili iştiraklerinin kiralık konut üretimine ağırlık vermesi şart.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.