Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman TCMB’nin Faiz Kararını Yorumladı: Son Derece Kıymetli

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın liderliğinde alınan faiz kararı gündem olmaya devam ediyor. Selva Demiralp, alınan faiz kararını değerlendirdi. İşte detaylar;
Uzman TCMB’nin Faiz Kararını Yorumladı: Son Derece Kıymetli
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 26 Ekim’de yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 30’dan yüzde 35 seviyesine çıkardı. Uzmanlar, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan önderliğinde alınan kararı değerlendirmeye devam ediyor.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, TCMB’nin faiz artışlarını yorumladı ve bir önceki hafta alınan karara dikkat çekti. Politika metninde Orta Doğu’daki gerginliğin uzaması durumunda petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin enflasyon üzerinde yaratacağı yukarı yönlü risklerin not edildiğini söyledi.

Demiralp, “Faiz artışlarının Haziran’da daha yüksek dozda başlayıp kademeli olarak doz azaltılsaydı enflasyon beklentisi yönetimi açısından daha etkili olup nihai olarak daha az faiz artışı ile sonuçlanan bir süreç yaşanabilirdi.” dedi.

Uzman, gecikmeli de olsa TCMB’nin sıkı para politikası duruşunda kararlı bir duruş sergilemeye başlamış olmasının son derece kıymetli olduğunu vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in karar öncesinde pozitif reel faize yakın olunduğunu söylediğini anımsatan Demiralp, TCMB’nin 2024 sonu enflasyon beklentisinin yüzde 33 olduğu göz önünde bulundurulduğunda yüzde 35’e gelen politika faizinin reel olarak pozitife geçtiğinin söylenebileceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.