Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman İsim Yeni Emeklilik Sistemi TES’in Detaylarını Açıkladı

Gündemde tartışılan konulardan biri olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde merak edilen konulardan biri kıdem tazminatı konusu olmuştu. Uzman isim detayları anlattı...
Uzman İsim Yeni Emeklilik Sistemi TES’in Detaylarını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin ekonomide yol haritasının belirlendiği Orta Vadeli Program (OVP) düzenlemesinin içinde yeni emeklilik sistemi Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) yer alıyor. Gündemde fazlasıyla tartışılan konulardan biri olan TES sistemi ile çalışanın tazminat hakkının elinden alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Konun uzmanı Selcen Gür yeni emeklilik sisteminin detaylarını anlattı.

Emeklilik dönemindeki gelir kaybını telafi etmek ve emeklinin yaşam standardını korumayı hedefleyen TES sisteminde endişe uyandıran konu çalışanın kıdem tazminatı konusu oldu. Konuya ilgili açıklama yapan uzman Selcen Gür, “TES, kıdem tazminatı ile ilgili herhangi bir düzenleme veya tasarruf içermiyor.” açıklamasında bulundu.

2024 yılının son çeyreğinde yürürlüğe girmesi beklenen yeni emeklilik sisteminin işleyişi hakkında konuşan Gür, bunun ikinci basamak emeklilik sistemi olacağını belirtti.

Yeni Sistemde Cayma ve Ayrılma Hakkı Yok

Söz konusu emeklilik sistemi yürürlüğe girdiğinde tüm çalışanların ‘Karma TES’e dahil olacağını ve sonra isteyen kişinin TES’e geçiş yapabileceğini söyledi.

Tüm çalışanlarının kıdem tazminatı ve geçmiş döneme ilişkin haklarının aynı şekilde korunacağını belirtti. Kıdem tazminatına ilişkin hakları güvenceye alınan çalışanların Karma TES’e geçiş yapacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Gür, “Birikimler emeklilik yatırım fonları aracılığıyla değerlendirilecek. Çalışan fon seçimini kendisi yapacak, getiri buna göre oluşacak.” dedi.

TES’te cayma ve ayrılma hakkının olmadığını belirten Gür, tamamen çıkış ise emeklilik dönemi sona erdiğinde, çalışanın ölümü veya maluliyet durumlarında olacağını aktardı.

Çalışanın emekli olduğunda kendisine bağlanacak aylık süresi bittiğinde sistemden çıkmış olacağını söyledi.

Uzman Gür, şu açıklamada bulundu:

“Henüz 60 yaşını doldurmamış katılımcılara, talep etmeleri durumunda bir defaya mahsus olmak üzere evlilik, bir defaya mahsus olmak üzere işsiz kalınması, ilk konut edinimi ve ağır hastalık gibi sebeplerin her biri için, başvuru tarihindeki bireysel emeklilik hesabındaki birikim tutarının yüzde 10’unu ve çoklu yararlanım halinde kısmi çekiş hallerinin tamamı için her halükarda kısmi çıkış oranının yüzde 20’sini geçmemek üzere defaten ödeme yapılabilecek.”

Yeni emeklilik sisteminin konuşulmaya başlamasıyla Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TÜRK-İŞ) tepki gelmişti. Uygulamanın çalışma barışını zedeleyeceği belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.