Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman İsim Uyardı: Mevduat Faizlerine İlişkin Tarih Verdi!

TCMB faiz oranlarını artırmaya devam ederken, Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, mevduat faizlerinde bundan sonra olabileceklere ilişkin değerlendirmede bulundu.
Uzman İsim Uyardı: Mevduat Faizlerine İlişkin Tarih Verdi!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası ekonomi yönetiminde yapılan değişikler sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından sıkılaştırma politikasına geçildi. TCMB attığı adımlar sonucunda politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkardı.

Bu süre içerisinde mevduat faizlerinde aşağı yönlü bir hareket söz konusu. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, bu sürece ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kurtuluş, kredi faizlerinde oranın bugün yüzde 45 seviyelerinde olduğunu hatırlatarak, “Bu oran Bakan Şimşek göreve başlamadan önce yüzde 55-60’lara dayanmıştı. Şu anda politika faizinin yükselmesine karşın kredi faizlerinde bir nebze de düşüş söz konusu.” açıklamasında bulundu.

Uzman isim TCMB’nin Kasım ve Aralık ayında yapılacak faiz artışları sonrası piyasa ile politika faizinin dengeyi bulacağını, yüzde 40-45 bandında piyasa ile Merkez Bankası politikasının eşitleneceğini öne sürdü.

Mevduat faizlerinin her zaman kredi faizlerinden daha düşük olduğuna vurgu yapan Kurtuluş, “Şu anki durumda reel piyasa ile Merkez Bankası politika faizinin birbirine yaklaştığını önümüzdeki bir iki ay içerisinde tutarların eşitleneceği öngörüsünde bulunabiliriz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Bugün itibarıyla mevduat faiz oranları bankalar arasında değişmekle birlikte yüzde 34-38 bandında bulunuyor. Ağırlıklı oran yüzde 35 seviyelerindedir. Bazı bankalar ise hoş geldin faizlerini daha yüksek tuttuklarını, daha sonrasında düşük oranda mevduat faizi ile devam ediyorlar.0

Kurtuluş açıklamasının sonunda, yatırımcılara kısa vadeli (3-6 ay) mevduat yatırımlarında bulunmalarını tavsiye eti. Böylece sonrasında yükselecek faiz oranlarından kar edebileceklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.