Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman İsim: Kriptonun Büyümesi için Finansal Kaosa İhtiyaç Var

Kripto ve finans uzmanı Alexander Kuptsikevich, kripto piyasasının büyümesi için yeni bir finansal kaosa ihtiyaç olduğunu ifade etti. Detaylar...
Uzman İsim: Kriptonun Büyümesi için Finansal Kaosa İhtiyaç Var
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasının toplam değeri 24 saat içinde yüzde 0,7 artışla 1,053 trilyona ulaştı ve böylelikle geçen haftanın sonunda görülen seviyelere bir geri dönüş gerçekleşmiş oldu. Amiral kripto para birimi Bitcoin (BTC) 26 bin dolar seviyesinin üzerindeki kısıtlı hareketlerini sürdürürken bazı altcoinlerdeki yükseliş hareketleri dikkat çekiyor.

Kripto para birimleri, hisse senedi piyasalarının en fazla baskı altında olduğu ve doların ivme kazandığı dönemde alımların arttığını gördü. Ancak bu ivme sürdürülebilir olmadı.

Boğa Tuzağı Uyarısı

Kripto ve finans uzmanı Alexander Kuptsikevich, BTC fiyatının kısa süreliğine 26,7 bin dolara yükseldiğini ancak zaten yukarıda belirtilen seviyeye düşmüş olan 50 günlük hareketli ortalamada yeniden direnç bulduğuna dikkat çekti.

Bu yükseliş dürtülerinin, yukarı yönde satış yapmak için en iyi fırsatı sunan bir boğa tuzağı olarak kalmayı vadettiğini ifade etti.

Analist, bunun ardından kripto piyasasının yeniden canlılık kazanabilmesi için neye ihtiyaç duyulduğu konusuna değindi.

GCM Yatırım Banner

“Kripto Pazarının Yeni Belirsizliklere İhtiyacı Var”

Kripto para birimlerinin sürdürülebilir bir büyüme ivmesi yakalayabilmesi için bankacılık sorunlarına ya da hükümetlerin ödeme gücüne ilişkin belirsizliğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Tahvil piyasalarındaki son hareketlerin böyle bir şeyin yaklaşmakta olduğunu gösterdiğine vurgu yaptı.

CoinMarketCap İlk 5 Kripto Varlık Fiyatları
Kaynak: CoinMarketCap

Ancak kripto para birimlerini, geleneksel finans sisteminin kaosundan korunmak için güvenli bir liman olarak adlandırabilmek için henüz çok erken olduğunu sözlerine ekledi.

Son Dönemin Dikkat Çeken Gelişmeleri

Analist son olarak kripto pazarında son dönemde yaşanan ve gelişmelerinin takip edilmesinin gerekli olduğu bazı önemli olayları hatırlattı:

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ARK Invest ve 21Shares’in spot bitcoin ETF başvurularına ilişkin kararını 10 Ocak 2024 tarihine, Global X Bitcoin Trust ETF için ise 21 Kasım 2023 tarihine kadar erteledi. Düzenleyici kurum, “belgelerin incelenmesi için yeterli zaman” ihtiyacını gerekçe gösterdi.

New York Fed tarafından yapılan bir araştırmada, kripto para piyasasında büyük ölçekli kargaşa dönemlerinde stablecoinlerin savunmasız olduğu ve daha geniş finansal sistemde istikrarsızlığa neden olabileceği belirtildi.

Forbes, kripto piyasasının küresel finansal belirsizliğe olumlu yanıt verdiğini ve artan tahvil piyasası oynaklığının ortasında dirençli kaldığını belirtti. Bu nedenle, Bitcoin ya da Ethereum’a (ETH) yatırım yapmanın olası bir durgunluğun eşiğinde daha güvenli bir seçim olabileceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.