Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman: Düşüşteki Altcoin Fiyatlarında Toparlanma Neden Olası?

Hafta sonunda genel düşüş eğilimi gösteren altcoin fiyatlarında toparlanma muhtemel mi? Ünlü analist iki göstergeye dikkat çekti. Detaylar...
Uzman: Düşüşteki Altcoin Fiyatlarında Toparlanma Neden Olası?
HABER GİRİŞ

Altcoin fiyatları hafta sonu genelinde düşüş gösterirken bir gecede 50 milyon dolardan fazla long pozisyonun tasfiye edilmesine tanıklık edildi. Kimi altcoinde haftalık kayıplar yüzde 10’un üzerine çıkarken yeni haftanın ilk gününde kırmızı tablonun hakimiyetini sürdürdüğü görülüyor.

Ünlü kripto analisti Ekta Mourya mevcut piyasa ortamını değerlendirirken bazı göstergelerin altcoin fiyatlarının geleceği adına umut verici olabileceğini ifade etti.

Altcoin tüccarları tarafından long pozisyonların tasfiyesinin, fiyatlar yükselmeden önce muhtemelen son manipülatif hareket olabileceğine değinen isim, toparlanmaya ilişkin bu tezi desteklemek için iki temel göstergeye dikkat çekti: Altcoin sezon endeksi ve altcoinlerdeki tasfiye olayları.

Altcoin Fiyatlarında Toparlanma Neden Mümkün?

Piyasa değerine göre ilk 30 varlık arasında yer alan altcoinler hafta sonu boyunca fiyatlarında düşüş yaşadı. Bu da türevlerde toplu tasfiyelerin oluşmasına yol açtı. BTC long likidasyonlarındaki 8,27 milyon doların yanı sıra altcoinlerde yaklaşık 54,2 milyon dolarlık long pozisyon tasfiye edildi. Tasfiyeleri genellikle varlık fiyatlarında her iki yönde artan oynaklık takip etmekte olup bu durum, long tasfiyeleri izlenmesi gereken önemli bir ölçüt haline getirmektedir.

CoinMarketCap 11 Eylül Altcoin Fiyatları
Kaynak: CoinMarketCap

Altcoinlerdeki uzun vadeli tasfiyeler en son 1 Eylül’de 50 milyon dolar sınırını aşmıştı. Long pozisyonlardaki tasfiyeler altcoin fiyatları düşüş eğilimindeyken gerçekleşirken kripto analisti Michael van de Poppe altcoinlerin en dip seviyelerine artık çok yakın olduğunu belirtti. Poppe, bunun altcoin toparlanmasından önceki son aşamayı işaret edebileceğine inandığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Mourya, bu tezin Blockchaincenter tarafından hazırlanan altcoin sezon endeksi tarafından desteklendiğine dikkat çekti. Altcoin sezonunun, son 90 gün içindeki en iyi 50 altcoini karşılaştırdığı, değerin 0 ile 100 arasında olduğu ve 25’in altının Bitcoin sezonu, 75’in üstünün ise altcoin sezonu olduğu bilgisini verdi.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, endeksin haber yazımı itibarıyla 33‘e tırmanmış durumda olduğunu ve göstergeye göre altcoin sezonuna doğru potansiyel ilerlemenin muhtemelen ufukta göründüğünü belirtti.

Bitcoin ve Altcoin Sezonu Grafiği 11 Eylül
Kaynak: Blockchain.net

BTC Fiyatındaki Değişiklik Altcoin Sezonunu Geciktirebilir

Altcoin sezonunda tüccarların kârları, Bitcoin’den altcoinlere döndürmesiyle sağladıklarını da söyleyen analist, ancak bu durumun Bitcoin fiyatındaki düşüş nedeniyle gecikebileceği uyarısında bulundu.

Kripto analistlerinin, altcoinlerin depresyon evresinin sona yaklaştığına ve varlıkların BTC çiftlerindeki kırılmalarla yukarı doğru eğilim göstermeye hazır olduğuna inandıklarını söylerken BTC fiyatının düşmesinin bu varlıkların ilerlemesini rayından çıkarabileceğinin altını çizdi.

Bitcoin fiyatındaki düşüşlerin, genellikle altcoinlere dönüşmeyen, BTC çiftlerinden ve borsalarından büyük miktarda sermayenin akmasıyla karakterize edildiğine dikkat çekti. BTC düşüşlerinin, altcoin fiyatlarını da beraberinde aşağı çektiğini ve bu durumun altcoin sezon anlatısını potansiyel olarak geciktirebileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.