Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Araştırdı: Japonlar Neden Bitcoin Yerine XRP’yi Seçiyor?

Yakın zamanlı bir araştırma Japon yatırımcıların Bitcoin yerine XRP'ye yatırım yapmayı tercih ettiğini ortaya koydu. Detaylar haberde;
Uzman Araştırdı: Japonlar Neden Bitcoin Yerine XRP’yi Seçiyor?
HABER GİRİŞ

Yakın tarihli kapsamlı bir araştırmadan elde edilen sonuçlar, Japon yatırımcıların kripto evreninin amiral gemisi para birimi Bitcoin (BTC) yerine Ripple’ın XRP’sine yatırım yapmayı tercih ettiğini ortaya koydu.

Hong Kong Şehir Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü tarafından hazırlanan araştırma raporuna göre Japon yatırımcılar, ABD’de gördüğü muamelenin aksine Ripple ve XRP tokena çok sıcak bakıyor.

Japonya’da Bitcoin ve Ethereum Yerine XRP Popüler

Rapora göre XRP, piyasa değeriyle en büyük kripto para birimleri konumundaki Bitcoin ve Ethereum (ETH) yerine tercih ediliyor.

Japonya menşeli kripto borsası BITMAX tarafından yapılan ankete atıfta bulunan rapora göre ankete katılan 1.498 katılımcının yüzde 25’i favori kripto para birimi olarak XRP’yi seçerken, sırasıyla yüzde 26 ve yüzde 9’u Bitcoin ve Ethereum’u seçti. Bu anket tek başına Japon sermayesinin XRP ‘yi tercih ettiğini kanıtlamak için yetersiz görülse de, tokenın ülkede oldukça takip edildiğini gösteriyor.

Bu doğrultuda şaşırtıcı olmayacak şekilde, XRP geçen yılın Şubat ayında en yüksek spot işlem hacmine sahip oldu ve o dönemde yaklaşık 1,36 milyar birim işlem gördü.

GCM Yatırım Banner

Rapor, Japonya’nın tokena olan düşkünlüğünü ülkenin geleneklerine ve Japonya’nın en büyük risk sermayesi fonunun Ripple’a duyduğu güvenine bağladı. Söz konusu risk sermayesi şirketi, Ripple’ın ilk ortaklarından biri olan SBI Holdings olup şirketin 2017 yılında Ripple’a 300 milyon dolara yakın yatırım yaptığı iddia ediliyor.

SBI Holding, Ripple’ın Ülkedeki Başarısının Öncüsü

Rapor, SBI kuruluşlarını, Ripple’ın Japonya’daki başarısının ana itici gücü olarak nitelendiriyor. Bu iddianın, özellikle SBI’nin Ripple’ın Japon pazarına girmesine yardımcı olmadaki rolü göz önüne alındığında, çok da abartılı olmayabileceği belirtiliyor.

Finansal hizmetler şirketi, 2016 yılında Asya bölgesindeki bankalara sınır ötesi ödeme hizmetleri sunmak amacıyla SBI Ripple Asia’yı oluşturmak için Ripple ile ses getiren bir ortaklık kurdu. Ripple’ın dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) kullanan bu bankalar 40 para biriminde ve 70’ten fazla ülkede sınır ötesi işlemleri gerçekleştirebiliyor.

XRP 15 Eylül 2023 Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ripple ve XRP’nin Asya bölgesinde benimsenmesinin, SBI Remit’in kısa süre önce Filipinler, Vietnam ve Endonezya’daki bankalar için XRP tabanlı bir uluslararası havale hizmeti sunmasıyla daha da artması bekleniyor. SBI Remit yetkilileri, XRP tabanlı havale hizmetinin tanıtılmasının ülkelerde kripto benimsenmesini hızlandıracağını öngördüklerini belirtmişti.

Bu hamlelerin, XRP’nin bir köprü para birimi olarak kullanılmasını sağladığı için, Ripple’ın küresel finans sistemini değiştirme hedefiyle uyumlu olduğu belirtiliyor. Ripple’ın Ledger’ının, bu işlemleri geleneksel finans sisteminden daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirebileceği biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın