Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

USAID Türkiye ve Suriye’ye 85 Milyon Dolar Yardım Sağlayacak

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), asrın depremini yaşayan Türkiye ve Suriye’de oluşan acil insani ihtiyaçlar için 85 milyon dolar ek yardım sağlıyor.
USAID Türkiye ve Suriye’ye 85 Milyon Dolar Yardım Sağlayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki yıkıcı depremin üzerinden 100 saatten fazla zaman geçti. Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları hızla sürüyor. Şu ana kadar resmi kayıtlara göre Türkiye’de 17 bin 674, Suriye’de 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Dünyanın dört bir yanından nakdi yardımlar ve destek ekipleri gelmeye devam ediyor. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) da 85 milyon dolarlık insani yardım sağlayacağını açıkladı.

USAID’in Afet Yardım Müdahale Ekibi’nin (DART) harekete geçtiği en büyük önceliklerinin enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışmalarını hızlandırmak olduğu belirtildi.

Bu fonun Türkiye ve Suriye’deki milyonlarca insana acilen ihtiyaç duyduğu yardımları sağlamak için kullanılacağı açıklandı. Bunlar arasında gıda, barınak, kış malzemeleri, travma desteği, kritik sağlık hizmetleri, hastalıkları önlemek için içme suyu, hijyen ve insanları güvenli tutmak için her türlü destek yer alıyor.

USAID Yöneticisi Samantha Power, depremin ilk günü açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden’ın ardından hemen DART’ın konuşlandırılmasına karar verildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

DART’ın şu anda Adıyaman, Adana ve Ankara’da faaliyet gösterdiğini, USAID’in İnsani Yardım Bürosu’ndan afet uzmanları, 159 arama kurtarma üyesi ve 12 köpek de dahil olmak üzere yaklaşık 200 kişiden oluştuğunu açıkladı.

Kurumun, dünyanın dört bir yanından gelen bağışları takdir ettiği, Türkiye Hükümeti’nin müdahalesini destekleme ve bu yıkıcı felakete müdahalede Suriye halkına hayat kurtaran yardım sağlama taahhüdünü sürdürdüğü belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.