Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üretimde Yeni Dönem: Gıda Enflasyonunun Ateşi Dinecek mi?

Kronikleşen yüksek enflasyonda öne çıkan gıda fiyatlarını aşağı çekmek ve üreticilerin de yükünü hafifletmek için getirilen yeni sisteme ilişkin değerlendirme geldi.
Üretimde Yeni Dönem: Gıda Enflasyonunun Ateşi Dinecek mi?
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre Eylül’de düşüş sinyali veren tarımsal girdi fiyat endeksini (Tarım-GFE) aşağı çekmek ve uzun süredir yüksek seyreden gıda enflasyonunun ateşini dindirmek için yeni bir uygulama geliştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Kasım ayının son haftası itibarıyla uygulamaya alınan enflasyon düzenlemesiyle tarımsal amaçlı kooperatiflerin yanı sıra tarımsal üretici birlikleri ile ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri için yeni kriterler geliştirildi.

Buna göre 60 ve üzeri puan alan kooperatifler, yetiştirici ve üretici birlikleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrıcalıklı olarak değerlendirmeye alınacak.

Bunun için başvurular bakanlığın internet sitesi üzerinden ya da e-Devlet vasıtasıyla yapılacak ve 1 Ocak 2024 tarihinde başlayıp, 29 Şubat 2024 tarihlerinde sona erecek.


Söz konusu uygulamaya dair Dünya gazetesine konuşan kooperatif ve üretici birlikleri başkanları, bakanlığın derecelendirmesiyle üretimde verimliliğin artacağı ve tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin düşeceği beklentisini paylaştı.

Yeni sistemde, kriterleri yerine getiren çiftçilerin ihtiyaçlarının görünür kılınacağı ve maliyetlerin aza indirgeneceği yorumunu yapan başkanlar, ayrıca kalifiye eleman ihtiyacının da giderileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu kriterlerin karşılanması için birlik ve kooperatiflerde gıda ve ziraat mühendislerinden, veteriner kadrosuna kadar çoğu uzman kadronun oluşturulmasının daha verimli bir üretime işaret ettiği paylaşıldı.

Kalitenin yanı sıra fiyatlarda da iyileştirme beklendiği, üretimin daha uygun şartlarda gerçekleşmesinin piyasaya makul etiketlerle ürün sunma imkanı verdiği kaydedildi.

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, ‘’Yönetmelikte belirlenen ayrıcalıklar ve avantajlara erişmek için tarımsal amaçlı örgütler mevcut çalışmalarını gözden geçirip, var olan eksikliklerini de tamamlamış olacak ve kriterleri başarıyla yerine getirerek 60 puana ulaşma veya daha yüksek puan alma yolunda gayret gösterecekler” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.