Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Stratejiste Göre Resesyon Yok Korkusu Var

Strateji uzmanı David Roche, gelecek yıl için piyasalarda durgunluk yaşama ihtimali hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Ünlü Stratejiste Göre Resesyon Yok Korkusu Var
HABER GİRİŞ

Yüksek değerlerde seyreden enflasyon kaygısı, piyasaların gelecek sene için resesyon beklentisini artırıyor.

En son Bank of America (BofA) ekonomistleri, gelecek yılda resesyona girme olasılığını yüzde 40 olarak açıklamıştı. ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley CEO’su James Gorman ise resesyon ihtimalini yüzde 50 gördüğünü söylemişti.

Independent Strategy’de Strateji uzmanı David Roche’ın resesyon yorumu ise aksi yönde oldu. Roche, küresel düzeyde bir resesyon bunalımının olmasının mümkün görünmediğini söyleyerek dikkat çekti.

Ayrıca Roche, resesyon endişesi olanlar hakkında, “Manşetlere çıkmak ve dünya hakkında en korkunç şeyleri söylemek için birbiriyle yarışıyor gibi görünüyorlar” şeklinde konuştu.

“Dünya, Durgunluk için Değil, Bunun İhtimali için Endişelenecek”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in geçtiğimiz günlerde ülkede bir durgunluğun kaçınılmaz olmadığı şeklindeki ifadesini hatırlatarak şunları söyledi;

GCM Yatırım Banner

“Avrupa’da bunun önlenebileceğinden şüpheliyim. Ancak dünya, durgunluk için değil, en azından önümüzdeki birkaç ay boyunca bunun ihtimali için endişelenecek.”

Ayrıca Roche’un ifadesine göre dünya, olası bir kriz gerçekleşene kadar bundan kaçınabileceğini düşünmeyecek.

“Sıkılaştırılmış Para Politikaları Yüzünden Piyasalar Durgun”

Roche, Avrupa’da sıkılaştırılmış para politikaları, Çin’de sıfır Covid politikasının etkisi ve Rusya ile Ukrayna’nın devam eden savaşının yarattığı endişeler yüzünden son haftalarda dünya piyasalarının düştüğünü söyledi.

Bu sebeple Wall Street’teki S&P 500 borsa endeksinin son iki yıldan bu güne en kötü haftasını geçirdiğini ve Avrupa hisse senedi endeksi olan STOXX Europe 600’de yüzde 4′ten fazla değer kaybedildiğini savundu.

Ek olarak, uluslararası sermaye endekslerinin (MSCI) Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksinde yüzde 5′ten fazla düşüş kaydedildiği bilgisini de paylaştı.

“Resesyondan Kaçınmamızı Sağlayacak Örtük Mekanizmalar Olduğunu Düşünüyorum”

Stratejist, senenin başında büyük çaplı komisyoncuların ve bankaların piyasalardaki gerilemeyi “küçük bir düzeltme” olarak tanımladıklarının altını çizdi. Şu an ise gelecek yıl için durgunluk riskinin olduğunu savunduklarını söyledi. Roche’un yorumu şöyle;

“Bunun satın alma zamanı olduğunu söylemiyorum ancak işlerin tersine döndüğünü ve şu anda dünya çapındaki bu pozisyonda ABD gibi yerlerde resesyondan kaçınmamızı sağlayacak örtük mekanizmalar olduğunu düşünüyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.