Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Ekonomist TCMB’ye Faiz Artırımı Tavsiyesinde Bulundu

Tanınmış ekonomist Steve Hanke, enflasyonla mücadelede kalıcı çözüme ulaşılması için Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını sürdürmesi önerisinde bulundu.
Ünlü Ekonomist TCMB’ye Faiz Artırımı Tavsiyesinde Bulundu
HABER GİRİŞ

John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, Türkiye ekonomisine yönelik son görüşlerini paylaştı. Hanke, Türkiye üzerine geniş çaplı araştırmalar yürüten ve ‘Para Kurulu’ olarak bilinen makroekonomik istikrar paketlerinin uygulayıcılarından biri olarak tanınıyor.

Hanke, Türkiye’deki enflasyon beklentilerinde bir iyileşme gördüğünü belirterek, kendi hesaplamalarına göre, yıllık enflasyon oranının yüzde 41 seviyesinde olduğunu ifade etti. Ünlü ekonomist bu oranı günlük olarak yüksek frekanslı verilerle ölçtüğünü ve resmi enflasyon oranlarının genellikle kendi ölçümlerini takip ettiğini söyledi. Türkiye’nin yüzde 5 olan enflasyon hedefine ulaşması için hala kat edilecek uzun bir yol olduğunu sözlerine ekledi.

TÜİK tarafından bu ayın başında açıklanan raporda, Mayıs ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 75,45 olarak gerçekleştiği bilgisi verildi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,37 olarak açıklandı.

Hanke’den Faiz Artırımı Önerisi

Steve Hanke, Merkez Bankası’nın mevcut faiz oranının enflasyonla mücadele için yeterli olmadığını, 27 Haziran’daki toplantısında faiz oranını yüzde 50 seviyesinden artırmasını önerdi. Geniş tanımlı M3 para arzının yıllık olarak yüzde 36,2 oranında arttığını belirten Hanke, bu oranın Türkiye’nin yüzde 5’lik enflasyon hedefi ile tutarlı olmadığını ifade etti.

Faiz oranının artırılması önerisinin gerçekleşmesi halinde Türk Lirası’nın istikrarlı bir seyir izleyeceğini öngören Hanke, son dönemde dolar karşısında istikrar gösteren Türk Lirası’nın bu trendi sürdürebilmesi için faiz oranlarındaki artışın gerekli olduğunu öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı’nı görev süresi dolmadan değiştirememesi gibi reformların yeterli olmadığını vurgulayan Hanke, Türkiye’de daha kapsamlı yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu savundu.

Hanke, para kurulunun Türkiye’deki enflasyonu kalıcı olarak kontrol altına alabileceğini ve Türk Lirası’nı istikrara kavuşturabileceğini belirtti. Bu modelin, 1997 yılında Bulgaristan’da başarıyla uygulandığını ve benzer bir sistemin Türkiye için de uygun olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.