Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Ekonomist Hanke: Enflasyon ABD için Tarih Oldu

Tanınmış ekonomist Steve Hanke, son açıklanan verilerin ardından ABD’nin bir enflasyon sorunu olmadığını söyledi.
Ünlü Ekonomist Hanke: Enflasyon ABD için Tarih Oldu
HABER GİRİŞ

Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke’ye göre, ABD’nin artık bir enflasyon sorunu kalmadı. Enflasyon hikayesinin tarih olduğunu belirten Hanke, bunun bir nedeninin, ABD’de para arzının yıldan yıla eksi yüzde 4 oranında daralması olduğunu söyledi.

Hanke, “Bunu 1938′den beri görmedik. Para arzındaki değişiklikler, fiyat endeksinde ve enflasyonda değişikliklere neden olur.” açıklamasında bulundu.

ABD’de Haziran ayı enflasyon rakamları dün açıklandı ve yıllık bazda yüzde 3 ile beklenenden düşük geldi. Açıklanan rakam iki yılın en küçük yıllık artışı oldu. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek tüketici fiyat endeksi, bir önceki yıla göre yüzde 4,8 ve bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı.

En son veriler, merkez bankası faiz oranları politikası yönünde ilerlerken Federal Rezerv’e biraz hareket alanı sağlayabilir. Bugün ise üretici fiyat endeksi verileri açıklanacak. Hanke, enflasyon yükselirken, önce üretici fiyat endeksinin yükseldiğini ve onu tüketici fiyat endeksinin takip ettiğini, sonrasında çekirdek enflasyonun arttığını belirtti.

Bu durumun tersine döndüğüne dikkat çeken Hanke, tüketici ve üretici fiyat endeksi verileri düştüğünü, sıkılaştırmanın devam etmesi halinde düşüşün süreceğini öne sürdü. Merkez bankası politika yapıcıları, FED’in yüzde 2′lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyreden çekirdek enflasyonu daha fazla takip ediyor.

GCM Yatırım Banner

Hanke açıklamasında, “Duyduğumuz tüm propagandayı unutun. Federal Rezerv başkanının zor bir sorunu olduğu, bunun uzun bir mücadele olacağı, işlerin yapışkan olduğu gibi… İşler yapışkan değil” ifadelerini kullandı

FED bir sonraki toplantısını 26 Temmuz tarihinde gerçekleştirecek. Tahminler büyük oranda 25 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı yönünde. Haziran ayında yapılan son toplantıda faizler sabit bırakılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın