Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Borsa Uzmanından Gençlere Kripto Para Piyasası Uyarısı!

Eski hedge fon yöneticisi Jim Cramer, kripto piyasasının gençler arasındaki popülerliğine dair endişelerini dile getirdi. İşte ünlü ismin dikkat çeken sözleri;
Ünlü Borsa Uzmanından Gençlere Kripto Para Piyasası Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Genç neslin yatırım tercihlerinde son yıllarda geleneksel hisse senedi yatırımı yerine kripto para ticaretine yönelen kayda değer bir değişim gözlemleniyor. Eski hedge fonu yöneticisi, son dönemde ise televizyon yorumcusu kimliğiyle öne çıkan deneyimli bir piyasa analisti olan Jim Cramer, piyasanın bu yeni yönü konusunda karmaşık görüşlere sahip görünüyor.

Sosyal medya platformu X hesabından iki milyonun üzerinde takipçisine seslenen medyatik isim, genç yatırımcıların hisse senetleri yerine kriptoyu tercih etmesiyle ilgili karışık hislerini dile getirdi.

Cramer, genç yatırımcıların Robinhood gibi finansal varlık ticaret platformları aracılığıyla gerçekleştirdiği girişlere dikkat çekti ve bu kitlenin hisse senetleri yerine kripto ve opsiyonlara olan güçlü eğiliminden endişe duyduğunu ifade etti.

Jim Cramer'dan Genç Kitle ve Kripto Piyasasına İlişkin Açıklamalar Geldi
Kaynak: X / jimcramer

Bir kısım finans uzmanları arasındaki daha geniş endişeleri yansıtan açıklamasının devamında, daha dengeli bir yatırım stratejisi önerisinde bulundu.

Robinhood’un 2023 raporu ve son çeyrek verilerine ilişkin karışık duygular içinde olduğunu söyleyen Cramer şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Bu kadar çok gencin piyasaya katıldığını görmek çok güzel, ancak kullanıcıların büyük bir yüzdesi hisse senetlerine yatırım yapmak yerine kripto ve opsiyon ticareti yapıyor. Daha fazla denge görmek isterim.”

Bazı Ülkelerde Kripto Sahipliğinin Yaşlara Göre Dağılımı
Kaynak: Crypto Literacy

Robinhood’un 2023 raporu, kripto gelirinde yüzde 10‘luk bir artış olduğunu ve yılın dördüncü çeyreğinde 43 milyon dolara ulaştığını ortaya koydu. Kripto işlem hacmi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 89 oranında önemli bir artış gösterdi.

Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onaylanmasına ilişkin beklenti, kripto varlıklarına yönelik coşkuyu körükledi. Bu durum, özellikle kripto ticaretinden elde edilen işlem bazlı gelirlerin artmasına yol açtı.

Cramer’ın söylemleri sosyal medya platformlarında aktif pek çok gencin dikkatini çekerken bu söylemlere yanıt verenlerden biri de 20 yaşındaki kripto meraklısı ve eğitmen Randi Hipper oldu.

Genç neslin kripto varlıklarına bakış açısını dile getiren isim, “Genç nesil mevcut sistemin çöküşünü anlıyor. Manipüle edilmemiş, şeffaf ve gerçekten sahip olduğumuz bir şeye yatırım yapmayı tercih ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yatırım seçeneklerine ilişkin tartışma daha önce, genç yatırımcıları NatWest gibi köklü şirketlerin hisse senetleri gibi geleneksel hisse senetlerinin sunduğu istikrarı göz önünde bulundurmaya çağıran Birleşik Krallık Şehir Bakanı Bim Afolami’nin yorumlarıyla alevlenmişti.

Afolami, yatırım portföylerini geleneksel piyasa varlıklarını içerecek şekilde çeşitlendirmenin önemini vurgulamış ve yatırım konusunda kriptonun cazibesinin ötesinde daha geniş bir bakış açısını savunmuştu.

Kripto Market Yeşile Büründü

Öte yandan kripto para piyasalarındaki hareketli günler hız kesmeden sürüyor. Öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri önceki gün 1 trilyon doların üzerine çıkmıştı.

Kripto Para Birimleri İlk 10 Güncel Durum
Kaynak: CoinMarketCap

Piyasa değeriyle en büyük kripto varlık gün içinde 52.500 dolar seviyesine kadar yükseliş gösterirken piyasa genelindeki yeşil görünüm yatırımcıları mutlu etmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın